Jak informuje FAMMU/FAPA Komisja Europejska zezwoliła decyzją z 28 marca br. (WE/280/2008) na wprowadzenie do obrotu kukurydzy modyfikowanej genetycznie GA21 firmy Syngenta, która jest odporna na glifosat (pod rządami Rozporządzenia 1829/2003 dotyczącego żywności i pasz). Będzie ona przeznaczona importu i stosowania w paszach, ale nie do uprawy w Unii. Kukurydza GA21 ma być importowana z Argentyny, bowiem ostatnio została tam zarejestrowana.
Przyśpieszona, 3 miesięczna autoryzacja tej kukurydzy przez Komisję odbyła się na skutek nacisków lobby paszowego i spowoduje poprawę zaopatrzenia hodowców trzody chlewnej w Unii. W lutym br. (patrz: wiadomości z 22 lutego br.) w głosowaniu nad autoryzacją GA21 Rada Rolna nie uzyskała kwalifikowanej większości głosów, co skrytykowała komisarz rolna Fisher Boel. Poczyniła wówczas aluzje do jej niesymetrycznej jej autoryzacji, co może się stać problemem dla hodowców trzody chlewnej, gdyby zanieczyszczona nią pasza trafiła z zagranicy do Unii.
Tymczasem zapowiada się dyskusja w PE nad zniesieniem "zera tolerancji" dla nieautoryzowanego GMO w paszach, która ma mieć miejsce na sesji plenarnej w Strasburgu w dniach 21-24 kwietnia br.