biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

Kółka Rolnicze apelują

5 stycznia 2016
Poniżej prezentujemy apel Krajowego Związeku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych  skierowany do podmiotów  skupowych  i przetwarzających mięso żywca wieprzowego skupionych  w organizacjach branżowych, stowarzyszeniach, spółkach.
                      Apel
       Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych z niepokojem obserwuje pogarszającą się sytuację w rolnictwie spowodowaną wystąpieniem wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) oraz embargiem, szczególnie rynku rosyjskiego na mięso i jego przetwory pochodzące z rynku polskiego.
       Obserwujemy również zjawisko, iż spadek cen skupu żywca wieprzowego jest nie do końca spowodowany zdarzeniami losowymi i gospodarczymi. Według wielu informacji przekazywanych nam przez Związki Rolnicze nie ma żadnych podstaw, aby ceny żywca wieprzowego osiągnęły średni poziom 3,20 złotych/kg.
       Zachodzi uzasadniona obawa, iż wiele podmiotów rynkowych zajmujących się skupem i przetwórstwem mięsa wieprzowego wykorzystuje powstałą sytuację do zaniżania cen skupu. Trwające od kilku tygodniu załamanie rynkowej ceny żywca wieprzowego w żaden sposób nie przekłada się na obniżenie cen detalicznych mięsa i jego przetworów w sklepach na rzecz konsumentów, czyli wszystkich Polaków.
       Bilans produkowanego przez polski przemysł, przez polskie rolnictwo żywca wieprzowego w stosunku do poziomu spożycia i eksportu jest w dalszym ciągu ujemny, a jest to dowód na to, że ceny skupu żywca wieprzowego kształtowane są w sposób spekulacyjny.
       Mając na uwadze, iż załamanie ceny żywca wieprzowego jest nagłe, spowodowane zdarzeniem losowym i politycznym, zwracamy się do wszystkich uczestników łańcucha żywnościowego, tj. podmioty skupowe i przetwarzające ten surowiec, do przywrócenia poziomu cen gwarantujących te granice minimalnej opłacalności producentom rolnym.
       W tym nadzwyczajnym czasie i okresie potrzebna jest niezwykła solidarność narodowa, aby na czas rozwiązań systemowych i prawnych, w szczególnie zawiłym trybie pozyskiwania środków z Unii Europejskiej wszyscy uczestnicy rynku zachowali rozsądek i solidarność zawodową.
       Producenci żywca wieprzowego nie mogą być zmuszeni do przerwania produkcji, gdyż zniszczenia systemowe, jakie powstaną w ich gospodarstwach trudno będzie odbudować przez wiele lat i w przypadku ustania przyczyn obecnych zjawisk gospodarczych znów Polska będzie wyeliminowana z rynku mięsnego.                                      
                                                                         Z poważaniem    
                                                                                     Władysław Serafin
                                                                                                Prezes  



POWIĄZANE

Współczesna hodowla zwierząt stawia coraz wyższe wymagania w zakresie higieny pr...

W pierwszym półroczu 2025 r. zlikwidowano w Polsce 2 707 stad świń, co przełożył...

Raport ekspercki dla PPR.pl Opracowanie na podstawie raportu USDA „Spanish Dried...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę