Ptak_Waw_CTR_2024

Kółka Rolnicze apelują

5 stycznia 2016
Poniżej prezentujemy apel Krajowego Związeku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych  skierowany do podmiotów  skupowych  i przetwarzających mięso żywca wieprzowego skupionych  w organizacjach branżowych, stowarzyszeniach, spółkach.
                      Apel
       Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych z niepokojem obserwuje pogarszającą się sytuację w rolnictwie spowodowaną wystąpieniem wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) oraz embargiem, szczególnie rynku rosyjskiego na mięso i jego przetwory pochodzące z rynku polskiego.
       Obserwujemy również zjawisko, iż spadek cen skupu żywca wieprzowego jest nie do końca spowodowany zdarzeniami losowymi i gospodarczymi. Według wielu informacji przekazywanych nam przez Związki Rolnicze nie ma żadnych podstaw, aby ceny żywca wieprzowego osiągnęły średni poziom 3,20 złotych/kg.
       Zachodzi uzasadniona obawa, iż wiele podmiotów rynkowych zajmujących się skupem i przetwórstwem mięsa wieprzowego wykorzystuje powstałą sytuację do zaniżania cen skupu. Trwające od kilku tygodniu załamanie rynkowej ceny żywca wieprzowego w żaden sposób nie przekłada się na obniżenie cen detalicznych mięsa i jego przetworów w sklepach na rzecz konsumentów, czyli wszystkich Polaków.
       Bilans produkowanego przez polski przemysł, przez polskie rolnictwo żywca wieprzowego w stosunku do poziomu spożycia i eksportu jest w dalszym ciągu ujemny, a jest to dowód na to, że ceny skupu żywca wieprzowego kształtowane są w sposób spekulacyjny.
       Mając na uwadze, iż załamanie ceny żywca wieprzowego jest nagłe, spowodowane zdarzeniem losowym i politycznym, zwracamy się do wszystkich uczestników łańcucha żywnościowego, tj. podmioty skupowe i przetwarzające ten surowiec, do przywrócenia poziomu cen gwarantujących te granice minimalnej opłacalności producentom rolnym.
       W tym nadzwyczajnym czasie i okresie potrzebna jest niezwykła solidarność narodowa, aby na czas rozwiązań systemowych i prawnych, w szczególnie zawiłym trybie pozyskiwania środków z Unii Europejskiej wszyscy uczestnicy rynku zachowali rozsądek i solidarność zawodową.
       Producenci żywca wieprzowego nie mogą być zmuszeni do przerwania produkcji, gdyż zniszczenia systemowe, jakie powstaną w ich gospodarstwach trudno będzie odbudować przez wiele lat i w przypadku ustania przyczyn obecnych zjawisk gospodarczych znów Polska będzie wyeliminowana z rynku mięsnego.                                      
                                                                         Z poważaniem    
                                                                                     Władysław Serafin
                                                                                                Prezes  



POWIĄZANE

W lipcu 2024 r. nadwyżka w handlu produktami rolno-spożywczymi UE wzrosła o +8% ...

Resort rolnictwa poinformował Krajową Radę Izb Rolniczych w odpowiedzi na wystąp...

Zrównoważenie rolnictwa nie oznacza mniejszej produkcji i droższej żywności, ani...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę