MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Kolejny dzień rolniczych protestów

26 lutego 2003

Wtorek był kolejnym dniem rolniczych protestów. Najwięcej pikiet i blokad było w Wielkopolsce i na Lubelszczyźnie. W Skrzynkach (Wielkopolska) na drodze z Poznania do Katowic policja zorganizowała demonstrację siły.

W Wielkopolsce rolnicy zorganizowali swoje akcje w 41 miejscach. Według wstępnych szacunków policji uczestniczyło w nich ok. 2,5 tys. osób. O godz. 15. na drogach regionu nie było już praktycznie utrudnień w ruchu. Dłużej protestowali jedynie rolnicy we Franklinowie, pod Ostrowem Wlkp., na drodze krajowej nr 11. Nie doszło do żadnych incydentów. Ponad 100 rolników przez dwie godziny blokowało obie jezdnie drogi krajowej nr 11 z Poznania do Katowic w Skrzynkach, w powiecie poznańskim. Blokadę zakończyła demonstracja siły poznańskiej policji. Policja negocjowała bowiem z blokującymi, aby dobrowolnie zeszli z drogi, jednak ci tego nie zrobili. Dopiero po przyjeździe sił prewencji rolnicy opuścili drogę i przepuścili zablokowane samochody. Do Skrzynek przyjechało kilkanaście samochodów policyjnych, dwie armatki wodne i karetka pogotowia.

20 pikiet, najwięcej w dotychczasowej akcji protestacyjnej, zorganizowali we wtorek rolnicy z Lubelszczyzny. Protestowali na drogach krajowych, m.in. Białystok–Lublin–Rzeszów, Warszawa–Lublin– Zamość, Warszawa–Terespol, a także wojewódzkich, jak np. Lublin– Włodawa czy Opole Lubelskie-Annopol. Najliczniej protestowano w Jarosławcu na drodze Zamość- Hrubieszów. Tam w pikiecie uczestniczyło ok. 130 osób. Blisko 100 osób protestowało w Jonakach, koło Janowa Lubelskiego. 

W ośmiu miejscach zorganizowali we wtorek protesty na drogach podlascy rolnicy. Protestowali w Suwałkach na rondzie na drodze do polsko-litewskiego przejścia granicznego w Budzisku. Blokowali też drogę nr 8 Warszawa–Białystok w Gosiach Małych i w Jeżewie. Na drodze 61, którą jeżdżą samochody do przejść granicznych z Litwą, protesty na drogach były we wtorek w Chojnach na odcinku Łomża–Ostrołęka i w Kisielnicy na odcinku z Łomży do Grajewa. 

Na Mazowszu rolnicy protestowali w trzech miejscowościach. Ostatnia pikieta zakończyła się o godzinie 15. w Gończycach w powiecie garwolińskim. Na trasie nr 17 manifestowało czterdziestu rolników. Pikiety odbyły się także w Nurze koło Ostrowi Mazowieckiej i Strzegowie koło Mławy.

 Dolnośląscy rolnicy protestowali na drodze krajowej nr 8 Wrocław– Kudowa, w miejscowości Łagiewniki, oraz na drodze nr 35 Wrocław– Świdnica, w Marcinowicach. Do protestujących na drogach dołączyli także rolnicy z Chocianowa i Przemkowa, którzy zorganizowali pikietę w pobliżu miejscowości Trzebnice i Zawice.

 W dziewięciu miejscach protestowali rolnicy w Łódzkiem, m.in. na drodze krajowej nr 1 Gdańsk–Cieszyn w Kruszowie koło Tuszyna i Topoli Królewskiej koło Łęczycy. Blokowana była również droga krajowa nr 8 Warszawa-Wrocław w Zawadzie koło Tomaszowa Maz. i Folwarku Raduckim w powiecie wieluńskim. Ponadto rolnicy blokowali drogi: Łask–Widawa w Sędziejowicach i przy wjeździe do Widawy, Częstochowa–Wieluń w Dzietrznikach (ta blokada trwała jeszcze po godz. 16.), Łódź–Sieradz w Złoczewie i Łódź-Kalisz w Błaszkach. 

W Pomorskiem zakończyły się dwie z czterech blokad dróg zorganizowanych przez rolników. Obie trwały od południa. Po 14. zakończył się protest w miejscowości Lignowy na trasie krajowej Gdańsk–Łódź, w którym brało udział ok. 40 osób. Następnie zakończyła się blokada w Zblewie. Tam protestowało ok. 25 osób. Po godz. 13. rozpoczęły się blokady dróg krajowych w Mostach, koło Lęborka, i w Żukowie, niedaleko Gdańska. W Mostach protestowało ok. 60 rolników, a w Żukowie ok. 50. Po godz. 16. obie blokady jeszcze trwały.

 Zakończyły się również rolnicze protesty w woj. świętokrzyskim. Kilkudziesięciu rolników blokowało tam drogę krajową 78 z Zawiercia do Jędrzejowa w Chlewicach i trasę Kielce–Ostrowiec Świętokrzyski w Waśniowie. Blisko 50 rolników ze Słupska (Pomorskie) pikietowało budynek słupskiego starostwa. Tak jak podczas wszystkich blokad drogowych żądali oni od władz działań zmierzających do poprawy sytuacji ekonomicznej rolnictwa.


POWIĄZANE

W ostatnich latach przemysł rozrywkowy w Polsce przechodzi dynamiczne zmiany. Dz...

W dzisiejszym świecie, w którym technologia jest nieodłącznym elementem życia co...

W dzisiejszym świecie zmiany w gospodarce zachodzą w zastraszającym tempie. Prze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę