Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Kolejność wigilijnych potraw...

5 stycznia 2016
Na początku podajemy zupę. W zależności od upodobań czy też tradycji rodzinnych przygotowujemy barszcz czerwony z uszkami lub zupę grzybową, do której też można podać uszka (są one z nadzieniem grzybowym) - czytamy na stronie styl.pl.
Po zupie zazwyczaj podawany jest karp. Najłatwiej przygotować filety z karpia, chociaż w wielu domach nadal kupuje się żywe ryby, które przed Wigilią się zabija. Jednak do tego potrzebna jest odważna osoba, która dodatkowo potrafi wypatroszyć rybę.
Najsmaczniejszy karp to ten panierowany w jajku i bułce tartej oraz smażony na maśle. Wiele osób tak naprawdę karpia je jedynie w Wigilię. Tego dnia smakuje on znakomicie i tylko prawdziwi smakosze decydują się na karpia w inny dzień niż Wigilia.
Do karpia bardzo często podawana jest postna kapusta, a także ugotowane ziemniaki w mundurkach. Taką kapustę (bez mięsa, z grzybami, śliwkami, rodzynkami i czerwonym winem) najlepiej przygotować kilka dni wcześniej, wówczas jest najsmaczniejsza. Inną wersją kapusty jest ta z grochem - to taki wigilijny bigos.
Dla tych, którzy wciąż mają ochotę na dania rybne, przygotowuje się jeszcze rybę w galarecie, sałatki rybne oraz inne smakołyki z rybą w roli głównej.
Potem na stół podajemy pierogi z kapustą, z kapustą i grzybami czy też grzybami i ziemniakami. Najlepiej smakują, gdy są chrupiące - też podsmażone na maśle.
Sam koniec to czas na słodkości. Na wschodzie Polski podaje się kutię - która tam jest typowym daniem wigilijnym. Przygotowuje się ją z ziaren pszenicy, maku, migdałów i rodzynek. Na wielu stołach pojawiają się pierniki, makowce i wszelakie ciasta z bakaliami. Pomorzu i Kaszubach podaje się kluski z makiem, które z powodzeniem zastąpią makowiec.
Wyjątkowo tego dnia smakuje też kompot z suszonych owoców, który jest symbolem płodności i witalności oraz wspomaga trawienie.
Tradycja nakazuje, aby tego wieczoru spróbować chociaż po odrobince każdego dania - wszystko po to, by w nadchodzącym roku niczego nam nie zabrakło.
To przykładowa kolejność tradycyjnego, wigilijnego menu. W zależności od regionu można spotkać nieco inne potrawy lub te, ale w zmodyfikowanej formie. Poza tym wiele nowoczesnych gospodyń domowych wprowadza do menu zupełnie nowe potrawy z tradycyjnych składników.



POWIĄZANE

Rolnictwo to troska o zdrowe plony, czystą wodę i żyzną glebę. Stosowanie nawozó...

Niemcy coraz mocniej naciskają na jak najszybsze zawarcie umowy o wolnym handlu ...

10 listopada weszły w życie przepisy ustawy Prawo Komunikacji Elektronicznej, kt...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę