Kolejne osoby zakażone bakterią EHEC - naukowcy odkryli źródło infekcji?
6 czerwca 2011
Wyhodowane w Niemczech kiełki fasoli mogą być źródłem infekcji wywołanej niebezpieczną bakterią EHEC, odmianą szczepu pałeczki okrężnicy - poinformowały niemieckie władze. Liczba ofiar śmiertelnych infekcji wywołanej bakterią EHEC wzrosła w Europie do 22, z czego 21 jest w Niemczech.
Ministerstwo rolnictwa Dolnej Saksonii poinformowało, że wyhodowane w tym kraju związkowym kiełki fasoli uznano za prawdopodobne źródło infekcji EHEC. Rzecznik resortu Gert Hahne powiedział agencji Associated Press, że ostrzega się ludzi przed spożywaniem kiełków, które są często dodawane do miksów sałat.
Przedstawiciel władz niemieckich powiedział z kolei agencji Reuters, że badającym sprawę udało się dość precyzyjnie prześledzić drogę dostaw kiełków. Dalsze szczegóły mają zostać ujawnione na konferencji prasowej w niedzielę wieczorem. Godziny konferencji nie podano.
Według ECDC ogółem w państwach Unii Europejskiej stwierdzono 1605 przypadków zarażenia enterokrwotocznym szczepem bakterii Escherichia coli (EHEC) i 658 przypadków zespołu hemolityczno-mocznicowy (HUS), który ta bakteria może wywołać.
Przytłaczającą większość przypadków zarejestrowano w Niemczech: 1536 zarażenia EHEC i 627 HUS. W niedzielę odnotowano 328 nowych przypadków EHEC i 107 - HUS. Jak wynika z danych Europejskiego Centrum Prewencji i Kontroli Corób, najwięcej w ciągu doby nowych przypadków przybyło w Niemczech: 323 EHEC i 107 HUS. ECDC informuje jednak także o nowych przypadkach zarażenia w Wielkiej Brytanii i Danii.
Szwecja powiadomiła o wykryciu nowego przypadku infekcji EHEC już po opublikowaniu raportu przez Centrum. Tym samym w Szwecji zainfekowanych EHEC jest 47 osób - podał szwedzki instytut chorób zakaźnych.