Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Kolejne firmy chcą walczyć o rynek grupowych zakupów w sieci

19 maja 2011
Agora, Onet, O2 – wielcy polskiego internetu – pozazdrościli sukcesu Grouponowi i chcą z nim konkurować. Duże grupy mediowe nie będą dłużej ignorować rosnącego szybko rynku grupowych zakupów w internecie. W serwisach oferujących nawet 70-proc. rabaty na usługi fryzjerskie, masaż czy kolacje w restauracjach kupuje ponad 4 mln internautów, a rynek zdominowany jest przez dwa serwisy: Groupon i Gruper. Nowi gracze chcą odebrać im rynek.
Uruchomienie swojego serwisu zakupów grupowych Ruszaj.pl w przyszłym tygodniu zapowiedziała Grupa O2, piąty co do wielkości portal w internecie. Na początek pojawią się w nim oferty z Warszawy, a potem z kolejnych miast. Michał Brański, członek zarządu O2, zapowiada, że serwis wyróżniać mają metody sprzedaży oraz marka Ruszaj.pl.
Decyzję o wejściu w ten segment e-commerce podjęła też Agora, która w najbliższym czasie zacznie walkę o rynek z serwisem HappyDay.pl. Strona już działa i można na niej wpisywać swój adres e-mail, by potem otrzymywać oferty. Spółka nie ujawnia na razie szczegółów.
– Analizujemy sytuację i uważnie przyglądamy się możliwościom wejścia w segmenty rynku, które mają perspektywy, ale na razie nie mamy nic do ogłoszenia – mówi Piotr Niemczycki, prezes Agory.
Zainteresowanie rynkiem zakupów grupowych wyraża też Onet.pl, największy portal w internecie. Łukasz Wejchert, prezes spółki, zapowiedział, że może wejść w ten segment z własnym projektem lub po przejęciu któregoś z istniejących na rynku.
Niewykluczone, że portal dogada się w tej sprawie z Gruperem, drugim pod względem liczby użytkowników serwisem na polskim rynku, działającym w 26 miastach. Na koniec ubiegłego roku, po dziewięciu miesiącach od startu, osiągnął rentowność przy 4 mln zł przychodów. 10 proc. ma w nim wydawca dzienników regionalnych Polskapresse, ale czterej udziałowcy i założyciele ujawnili „DGP”, że szukają partnerów gotowych do dalszych inwestycji.
Przed nimi na rynek z serwisem Sweetdeal.pl weszły Media Regionalne, należący do Mecom Group wydawca dzienników regionalnych, wśród których jest „Nowa Trybuna Opolska” i „Głos Szczeciński”.
Zainteresowanie wydawców prasy rynkiem zakupów grupowych to efekt zmieniającej się sytuacji na rynku. – Wydawcy poszukują nowych źródeł przychodów – mówi Łukasz Wachełko, analityk DB Securities. To konieczne, bo rynek reklamy prasowej wciąż nie wygrzebał się z kryzysu.
Nowi gracze wchodzą jednak w bardzo zatłoczoną branżę. Jej liderem jest globalny Groupon. – Mamy ponad 3,3 mln użytkowników w 26 miastach. Naszym celem jest dalszy wzrost bazy klientów – mówi „DGP” Marcin Szałek, szef Groupona w Polsce. W lutym swój udział na rynku postanowił zaznaczyć gigant e-handlu Grupa Allegro, która w sześciu miastach odpaliła serwis Citeam.pl. Allegro uznało, że ma możliwości, by walczyć o pozycję lidera na tym rynku w Polsce.


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę