Green_Gas_2026_900

Kobiety w europejskim rolnictwie

5 stycznia 2016
W Międzynarodowym Dniu Kobiet, Copa-Cogeca zwróciła uwagę na ogromny potencjał kobiet w zapewnianiu większej dynamiki, konkurencyjności i rentowności europejskiego sektora rolnictwa.
W ocenie  Pekki Pesonena, sekretarza generalnego Copa – Cogeca  obecnie kobiety powstrzymuje brak szkoleń i odpowiedniego wsparcia. Dlatego  jego zdaniem   trzeba usprawnić   instrumenty służące temu celowi w ramach Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) po roku 2013
Propozycja Komisji Europejskiej  przewiduje możliwość realizacji w państwach członkowskich podprogramów tematycznych ukierunkowanych na konkretne potrzeby (np. dla młodych rolników i małych gospodarstw) poprzez wyższy poziom wsparcia w ramach instrumentów rozwoju obszarów wiejskich, które mają szczególne znaczenie dla tych grup.
Copa-Cogeca proponuje dodatkowy podprogram mający na celu zapewnienie, że kobiety będą w większy stopniu włączone w rozwój innowacyjnej produkcji rolnej i powiązanej z nią działalności. Szczególnie ważne jest wsparcie transferu wiedzy i działań informacyjnych, rozwoju gospodarstw rolnych i działalności gospodarczej, współpracy(szczególnie w zakresie promowania aktywności lokalnej związanej z krótkimi łańcuchami dostaw oraz sprzedażą lokalną) oraz jakości.
Jak podkreślają działacze Copa – Cogeca Rolniczki stanowią bowiem  ponad 35 % siły roboczej w europejskim rolnictwie, zatem ważne jest uznanie wagi ich pracy w sektorze.


POWIĄZANE

Opony przemysłowe mają bezpośredni wpływ na sposób pracy maszyn roboczych, ich s...

Green Gas Poland 2026! Zarejestruj już dziś!

Sadzonki truskawek Frigo zmieniły sposób planowania uprawy. Dają elastyczność, p...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę