Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

KNF zatwierdziła emisję akcji Azotów Tarnów

5 stycznia 2016
Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała w piątek o zatwierdzeniu prospektu emisyjnego Zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościcach w związku z ofertą akcji, które mają posłużyć na sfinansowanie drugiego etapu przejęcia Zakładów Azotowych Puławy.

Wyemitowane akcje o łącznej wartości nominalnej do 240 mln zł zostaną zaoferowane wyłącznie akcjonariuszom Puław. Obie firmy zawarły wcześniej umowę o konsolidacji, określającą zasady współpracy. Zgodę na konsolidację musi jeszcze wyrazić Komisja Europejska.
Transakcja to efekt próby przejęcia tarnowskiej spółki przez rosyjski koncern Acron, który w maju ogłosiła wezwanie do sprzedaży akcji, dających mu prawie 65 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy Tarnowa.

Władze tarnowskiej firmy w odpowiedzi ogłosiły, iż uzyskanie przez grupę Acron kontroli nad spółką może negatywnie wpłynąć na realizację starannie opracowanej strategii. Podkreślały, że po przejęciu kontroli nad Zakładami Azotowymi Kędzierzyn S.A. oraz Zakładami Chemicznymi Police S.A. i ich integracji w ramach grupy, tarnowska spółka uzyskała w Polsce pozycję wiodącej grupy chemicznej oraz stała się platformą konsolidacji polskiego przemysłu chemicznego. Także wszystkie związki zawodowe działające w Azotach Tarnów negatywnie oceniły wezwanie Acronu.

32 proc. udziałów w tarnowskich zakładach ma Skarb Państwa. Minister skarbu Mikołaj Budzanowski wezwanie Acronu do sprzedaży akcji Tarnowa ocenił negatywnie, twierdząc, że to próba wrogiego przejęcia i ogłosił plan konsolidacji sektora chemicznego poprzez połączenie zakładów w Tarnowie i Puławach. Jak tłumaczył, w efekcie powstanie lider branży nawozowej w Europie, zdolny konkurować na rynkach globalnych i będzie to z korzyścią dla wszystkich akcjonariuszy.

Rosyjska firma w wyniku wezwania kupiła tylko nieco ponad 12 proc. akcji ZA Tarnów. Natomiast w lipcu ZA Tarnów wezwały do sprzedaży akcji Puław. W wezwaniu podano, że w przypadku jego dojścia do skutku Tarnów planuje zaoferować akcjonariuszom Puław akcje nowej emisji, w wyniku czego będzie mógł zwiększyć udział w akcjonariacie Puław do 100 proc. głosów na WZ. Emisję właśnie tych akcji zatwierdziła KNF.

Azoty Tarnów to największa w Polsce firma chemiczna, notowana na GPW, w której Skarb Państwa ma nieco ponad 32 proc. udziałów. Kontrolowana przez państwo Grupa PZU (w tym OFE PZU) ma ponad 10,30 proc. akcji. Reszta należy do innych funduszy emerytalnych i rozproszonego akcjonariatu.

Zakłady Azotowe Puławy to spółka giełdowa. Produkuje głównie nawozy sztuczne, a także tworzywa sztuczne. Jest jedynym w Polsce, a trzecim na świecie, producentem melaminy



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę