Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Klimat inwestycyjny w Polsce na ubiegłorocznym poziomie

23 października 2012
Klimat inwestycyjny w Polsce utrzymał się na podobnym poziomie jak przed rokiem - wynika z badań PAIiIZ, które upubliczniono w poniedziałek. Według nich w ocenie dużych inwestorów największe zalety Polski to wielkość rynku i kadry.
W badaniu Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) "Klimat inwestycyjny w Polsce 2012" średnia ocena wyniosła w badaniu 3,6 pkt w pięciostopniowej skali, tyle samo co przed rokiem. W badaniu uczestniczyły 84 duże firmy, w tym 70 z kapitałem zagranicznym.
Inwestorzy najwyżej - na 4,2 pkt (w skali od 1 do 5) - ocenili wielkość polskiego rynku. Stabilność polityczną kraju oceniono na 4,1 pkt, a dostępność siły roboczej na 4,0 pkt. Najgorzej natomiast oceniono jakość sądownictwa gospodarczego (2,7 pkt) oraz jasność przepisów prawnych (2,8 pkt).
PAIiIZ zwróciła uwagę, że sektory te od lat w badaniu Agencji nt. klimatu inwestycyjnego są oceniane najsłabiej.
Natomiast z roku na rok rośnie ocena jakości infrastruktury. W 2012 r. infrastrukturę drogową oceniono na 2,7 pkt, podczas gdy przed pięciu laty było to 1,6 pkt. Ocena infrastruktury telekomunikacyjnej wynosi 3,8 pkt, co - zdaniem PAIiIZ - jest już "solidnym, średnim poziomem".
Prezentując wyniki raportu, który powstał na podstawie badania, Marta Openchowska z agencji badawczej IQS Group zwracała uwagę, że wielkość rynku w ocenie badanych wróciła w 2012 r. do poziomu z roku 2007.
W ocenie zagranicznych inwestorów mocne strony Polski, to dostępność wykwalifikowanej siły roboczej, dostępność materiałów, surowców czy komponentów oraz jakość gruntów inwestycyjnych. Za atut uważają też koszty pracy, natomiast za duży problem - koszty pozapłacowe.
Prezes PAIiIZ Sławomir Majman podkreślał, że ocena klimatu inwestycyjnego w Polsce utrzymuje się na "przyzwoitym" poziomie, spada krytyka stanu infrastruktur, natomiast nie poprawia się ocena styku z administracją i sądownictwem gospodarczym.
Według Sebastiana Mikosza z banku Societe Generale wyniki badania klimatu na przestrzeni lat pokazują bardzo wyraźny wzrost dobrych ocen współpracy z samorządami.
Jak mówił Mikosz, widać jak dużą pracę samorządy włożyły w przygotowanie gruntów pod inwestycje i ten wysiłek procentuje. Zwracał też uwagę, że Polska jest w UE, a w wymiarze globalnym cała Unia traci gwałtownie na konkurencyjności, zwłaszcza w działalności przemysłowej. Jego zdaniem z powodu polityki UE, Polska również wpisze się w ten trend, dlatego dla kraju najważniejsze jest ściągnięcie jak największej liczby inwestycji w produkcję, a także dużych, stabilnych firm.
Z kolei główny strateg terminalu kontenerowego DCT Gdańsk Adam Żołnowski podkreślał, że w Polsce poziom ryzyka biznesowego cały czas jest niski, a stopy zwrotu z zainwestowanego kapitału - wysokie, dlatego inwestowanie się opłaca.
Żołnowski zwrócił też uwagę na poprawiającą się ocenę infrastruktury. Podkreślił, że DCT rozwija się, przyjmuje największe kontenerowce, a miasto Gdańsk w tym zakresie przewidziało ten rozwój i zbudowało dobre połączenie drogowe terminalu z autostradą A1.
Wskazał jednak na pewien problem z koleją; PKP PLK zaczęło remontować linie na Pomorze w taki sposób, że - mówił - de facto odcięło region od reszty Polski. Remonty są potrzebne, ale trzeba je lepiej planować - podkreślał Żołnowski.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę