Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Klimat działalności w przemyśle w maju oceniany gorzej niż w kwietniu

3 grudnia 2015
Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w maju oceniany jest korzystnie, ale gorzej niż w kwietniu - wynika z badania GUS. Ceny wyrobów powinny pozostać stabilne.
W maju ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie plus 7 (w kwietniu plus 9). Poprawę koniunktury sygnalizuje 19 proc. badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 12 proc., podczas gdy przed miesiącem odpowiednio 21 proc. i 12 proc.. Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
"Oceny bieżącego portfela zamówień są mniej korzystne niż przed miesiącem, na co wpływa niewielkie ograniczenie zagranicznego portfela zamówień przy wzroście krajowego portfela zamówień. Przewidywania w tym zakresie są mniej optymistyczne od formułowanych w kwietniu. Zarówno diagnozy jak i prognozy produkcji są pozytywne, choć ostrożniejsze od zgłaszanych w ubiegłym miesiącu" - napisano w komunikacie.
GUS podał, że nieznacznie zwiększa się nadmierny stan zapasów wyrobów gotowych.
"Wzrost poziomu należności od kontrahentów jest nieco wolniejszy niż przed miesiącem. Bieżąca sytuacja finansowa oceniana jest nieznacznie bardziej negatywnie niż w kwietniu, odpowiednie pozytywne prognozy są zbliżone do zgłaszanych przed miesiącem. W najbliższych trzech miesiącach zatrudnienie może nieznacznie wzrastać. Ceny wyrobów przemysłowych mogą pozostawać bez zmian" - podał GUS.


POWIĄZANE

Nie ma turów jest Turvita w dolinie Liwca Twaróg jest tym światowym wyróżnikiem,...

Transformacja energetyczna w Polsce nabiera tempa. Coraz większe znaczenie w tym...

W Polsce występuje ponad 470 gatunków pszczół, a na świecie ich liczba przekracz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę