Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Kilka słów o energii ze źródeł odnawialnych

13 lipca 2009
Technologie inteligentnych sieci mogą pomóc w integracji energii ze źródeł odnawialnych z sieciami elektroenergetycznymi.
Obawy związane ze stanem środowiska kierują uwagę przedsiębiorstw energetycznych oraz ustawodawców w kierunku alternatywnych, czystych źródeł energii. Państwa członkowskie Unii Europejskiej uzgodniły cele w zakresie zwiększenia produkcji energii ze źródeł odnawialnych o 20 proc. oraz zmniejszenia emisji dwutlenku węgla o 20 proc.
Niestety, istniej ca infrastruktura nie pozwala w pełni wykorzystać zalet związanych z takimi źródłami. Generatory wiatrowe oraz słoneczne są podłączane do sieci bez integracji z innymi technologiami, ponadto ich działanie nie jest optymalizowane, tak by stanowiły niezawodne źródło energii. Obciążenie sieci stanowi barierę uniemożliwiając pełne wykorzystanie zasobów. W przypadku dużego udziału źródeł odnawialnych zmienność zasobów prowadzi do problemów z niezawodnym działaniem sieci.
Normalnie energia przepływa w jedną stronę, od elektrowni do klienta. Wraz ze wzrostem udziału energii ze ?ródeł alternatywnych moc wpływa do sieci z różnych kierunków, w tym z sieci dystrybucyjnej (generacja rozproszona). Projekty współcześnie działających sieci nie uwzględniały jak dotąd wielokierunkowych przepływów energii.
Technologie sieci inteligentnych (Smart Grid) pozwolą zoptymalizować wykorzystanie i zwiększyć udział energii ze źródeł odnawialnych, a także przygotują sieć na przyjęcie energii z rosnącej liczby źródeł rozproszonych. Energetyka odnawialna może stać się głównym źródłem energii w Europie, takim jakim dziś jest węgiel zmniejszając emisję dwutlenku węgla, zużycie zasobów naturalnych oraz zależność od importu ropy naftowej. Jak podaje ostatni raport Eurelectric (Smart Grids and Networks of the Future, maj 2009), technologie sieci inteligentnych ułatwiš dostosowanie sieci do dynamiki odnawialnych
źródeł energii i generacji rozproszonej, wspomagając przedsiębiorstwa energetyczne, konsumentów oraz producentów w osiągnięciu wymaganych wskaźników jakości i umożliwiając nieograniczony udział odnawialnych źródeł energii?
Dzięki dwustronnej komunikacji w sieciach przedsiębiorstwa energetyczne będą w stanie zmniejszyć straty energii. Dziś, aby skompensować straty na przesyle i dystrybucji, przedsiębiorstwa często zmuszone są produkować więcej energii, niż wynosi zapotrzebowanie. W przypadku inteligentnych sieci przedsiębiorstwa energetyczne będą w stanie wydajniej sterować przepływami mocy, zwiększyć efektywność działania, lepiej wykorzystać parametry istniejących sieci, co pozwoli na odsunięcie w czasie kosztownych inwestycji sieciowych oraz zwiększenie efektywności wykorzystania zasobów paliw.
Dwukierunkowe przepływy energii oraz zaawansowane technologie sterowania i automatyki sieciowej mogą pomóc w bezpiecznej integracji elektrowni słonecznych, wiatrowych lub biogazowych z siecią dystrybucyjna, kierując energię tam, gdzie jest potrzebna, we właściwym czasie.
Dzięki nowej technologii reagowania na zmiany popytu przedsiębiorstwa energetyczne będą w stanie wykorzystać zmniejszenie popytu do zarządzania fluktuacjami energii wytwarzanej ze źródeł odnawialnych. Na przykład klienci mogą zgłosić uczestnictwo w programach
automatycznie sterujących działaniem energochłonnych urządzeń, takich jak podgrzewacze wody, w okresach wysokiego zapotrzebowania i wyższych cen. Ponadto w przyszłości baterie akumulatorów będą mogły być wykorzystywane do przechowywania nadmiaru energii wytworzonej w farmach wiatrowych i uwalniania jej za pośrednictwem inteligentnej automatyki sieciowej w okresach, gdy popyt na energię przewyższa jej podaż.
Kluczową sprawą dla krajów naszego regionu jest, by już dziś rozpocząć planowanie pełnej integracji odnawialnych źródeł energii z siecią w sposób niezawodny i wydajny, poprzez odpowiednie reagowanie na zmiany popytu i wykorzystanie technologii przechowywania energii.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę