5 listopada br. podczas spotkania głównego lekarza weterynarii Marka Pirsztuka z dyrektorem generalnym AQSIQ Li Jianwai oraz zastępcą dyrektora generalnego AQSIQ Bi Kexin, uzgodniono bilateralne świadectwo dla produktów rybołówstwa przeznaczonych do eksportu do Chińskiej Republiki Ludowej oraz parafowano Protokół między Generalnym Urzędem Nadzoru Jakości, Inspekcji i Kwarantanny Chińskiej Republiki Ludowej (AQSIQ) a Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie kwarantanny i wymagań weterynaryjnych dotyczących skór bydlęcych, owczych i kozich, eksportowanych z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej do Chińskiej Republiki Ludowej.
Zdaniem Głównego Inspektoratu Weterynarii parafowanie protokołu stanowi przełom w dotychczasowych negocjacjach i jest jednym z ostatnich etapów chińskiej procedury umożliwiającej rozpoczęcie importu skór z Polski, a także umożliwi jego oficjalne podpisanie przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rzeczypospolitej Polskiej oraz odpowiednie władze po stronie chińskiej.
Jak podkreśla Główny Lekarz Weterynarii w związku z uzgodnieniem świadectwa dla produktów rybołówstwa zostaje otworzona możliwość rozpoczęcia procesu rejestracji polskich zakładów przetwórstwa rybnego przez władze Chińskiej Republiki Ludowej i eksportu tych towarów na ten rynek, umożliwiając zaistnienie na rynku chińskim wielu polskim przedsiębiorcom z sektora przetwórstwa rybnego.
Uzgodnienia dotyczące skór i ryb to kolejne efekty systematycznych, kilkuletnich działań polskiego resortu rolnictwa i służb weterynaryjnych, które intensywnie wspiera Ambasada RP w Pekinie. Pozwoliły one do tej pory otworzyć chiński rynek m.in. dla polskiego mięsa i produktów mlecznych. W toku są procedury i negocjacje dotyczące kolejnych kategorii produktów pochodzenia zwierzęcego z Polski – informuje GLW.