Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Kiedy kupimy mleko prosto od krowy?

4 marca 2015
Być może w maju będzie możliwa sprzedaż masła, twarogu, maślanki i zsiadłego mleka bezpośrednio z gospodarstw - mówił w poniedziałek w Brukseli minister rolnictwa Marek Sawicki. Według niego KE uważa, że działania polskiego rządu ws. ASF są wystarczające.

Sawicki rozmawiał wieczorem z unijnym komisarzem ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenisem Andriukaitisem. Jak powiedział minister, na spotkaniu poruszono m.in. "kwestię sprzedaży bezpośredniej, przede wszystkim rozszerzenia listy produktów mleczarskich". "Wszystko wskazuje na to, że taką zgodę komisarza dostaniemy, że na nasz wniosek, który leży, nie będzie zastrzeżeń Komisji, co sprawia, że być może już w maju będziemy mogli w Polsce przyjąć stosowne rozporządzenia i masło, twaróg, maślanka, zsiadłe mleko będą mogły być sprzedawane w ramach sprzedaży bezpośredniej z gospodarstwa" - poinformował polskich dziennikarzy.

Dodał, że uściślono kwestie związane z ubojem zwierząt kopytnych - m.in. świń, owiec, kóz i bydła - na potrzeby własne i w celu sprzedaży bezpośredniej, a do uzgodnienia zostały tematy związane z warunkami technicznymi przeprowadzania uboju. "Z pewnością dużym ułatwieniem będzie kwestia wprowadzania tzw. rzeźni przewoźnych" - powiedział minister.

Drugim tematem, o którym Sawicki rozmawiał z Andriukaitisem, były działania, które Polska podejmuje w ochronie obszarów na Podlasiu, gdzie wystąpiły przypadki afrykańskiego pomoru świń (ASF). "Zgodziliśmy się z komisarzem, że te działania, które podejmujemy, na chwilę obecną są wystarczające, dają dostateczną gwarancję, że afrykański pomór świń nie rozprzestrzenia się" - powiedział Sawicki. Andriukaitis podkreślał, by odstrzał dzików był tylko kontrolny - dodał minister.

Minister powiedział, że KE "bardzo mocno rozważa" możliwość zaostrzenia warunków bioasekuracji dla kilku gmin na Podlasiu, ale to nie jest jeszcze przesądzone. "Tutaj ważne będzie tempo wdrażania naszej ustawy bioasekuracyjnej, która jutro ma być rozpatrzona w Senacie. Jeśli pan prezydent w miarę szybko podpisze tę ustawę i my ją wdrożymy, to jest nadzieja na to, że te obostrzenia nie będą wprowadzane" - ocenił Sawicki.

Umożliwienie rolnikom sprzedaży bezpośredniej produktów przetworzonych z własnego gospodarstwa jest jednym z najważniejszych postulatów NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność", która bierze udział w proteście przed kancelarią premiera w Warszawie. Z kolei pierwszy postulat rolniczego OPZZ dotyczy walki z ASF i ograniczenia populacji dzików do 100 tys. sztuk. W poniedziałek OPZZ zawiesiło protest, jednak "S" zdecydowała, że zostanie w tzw. zielonym miasteczku co najmniej do 10 marca.

Pytany o demonstrację Sawicki podkreślił, że rząd nie pracuje "pod dyktando protestów", a realizuje swój harmonogram. "Żałuję, że jeden polityk udający związkowca bałamuci rolników, odrywa ich od bieżących obowiązków, zarówno tych związanych z wypełnianiem i przygotowaniem się do wypełniania wniosków, jak również z ochroną swoich gospodarstw przed afrykańskim pomorem świń" - powiedział minister.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę