Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

KE zadowolona ze zniesienia z decyzji Rosji

5 stycznia 2016

Komisja Europejska wyraziła w poniedziałek zadowolenie z decyzji Rosji o zniesieniu ograniczeń w imporcie warzyw z Unii Europejskiej, nałożonych na początku czerwca w związku z falą zakażeń bakterią EHEC. Przypomina o umowie z prezydentem Rosji w tej sprawie.
Rosja zdecydowała się od wtorku znieść ograniczenia w imporcie warzyw z UE. Zakaz importu i sprzedaży na swym terytorium świeżych warzyw ze wszystkich krajów UE Rosja wprowadziła 2 czerwca. Od końca czerwca Moskwa zaczęła stopniowo znosić ten zakaz. Polska otrzymała zgodę na wwóz warzyw od 20 lipca.
"Z zadowoleniem przyjmuję decyzję kompetentnych władz rosyjskich o zniesieniu czasowych wymogów względem świeżych warzyw z UE. Decyzja ta wdraża polityczne uzgodnienie pomiędzy przewodniczącym KE Jose Barroso a prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem z 10 czerwca" - oświadczył w poniedziałek komisarz UE ds. zdrowia John Dalli. Przypomniał, że szczegóły wdrożenia uzgodnienia ustalono podczas wizyty w Moskwie 22 czerwca.
Chodzi o dodatkowe certyfikaty, których Rosja wymagała od unijnych eksporterów świeżych warzyw; ich stosowanie miało się zakończyć maksymalnie w ciągu 10 dni od ustania zgłoszeń (przez kraje UE) nowych zachorowań wywołanych bakterią EHEC. Ostatnie miało miejsce 27 lipca - wskazuje Komisja Europejska. W piątek rosyjskie służby sanitarne informowały, że zezwolenia na wznowienie eksportu warzyw do Rosji nie otrzymało jeszcze pięć państw unijnych: Litwa, Łotwa, Estonia, a także Słowenia i Niemcy.
Ubiegłoroczny eksport warzyw z UE do Rosji był wart ok. 600 milionów euro. KE argumentowała, że zakaz był nieproporcjonalny do zagrożenia oraz nieuzasadniony naukowo, zwłaszcza że w ok. tydzień po jego wprowadzeniu odnaleziono źródło epidemii. Były nim kiełki pochodzące z farmy na południe od Hamburga.
Kolejny wybuch epidemii miał miejsce w Bordeaux we Francji. 5 lipca stwierdzono, że istnieje związek między importowanymi z Egiptu nasionami kozieradki a falą zakażeń szczepem EHEC w Europie. Tego samego dnia Komisja poleciła krajom UE wycofanie z rynku tych nasion importowanych z Egiptu pomiędzy 2009 a 2011 rokiem. Także import innych nasion z Egiptu został zawieszony do końca października.
Jak podaje KE, w wyniku epidemii w UE zachorowało (głównie w Niemczech) ok. 3,9 tys. osób, z czego 46 zmarło.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę