Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

KE: skup trzody w Polsce budzi poważne wątpliwości

2 lutego 2007

Skup półtusz wieprzowych na powiększenie rezerw państwowych w Polsce budzi poważne wątpliwości Komisji Europejskiej - powiedział w czwartek na konferencji prasowej rzecznik unijnej komisarz ds. rolnictwa Michael Mann.

Rzecznik powiedział, że Komisja Europejska nie została przez polski rząd oficjalnie poinformowana o skupie. Tymczasem Agencja Rezerw Materiałowych (ARM) podpisała już umowy z ubojniami, od których zakupi półtusze wieprzowe na powiększenie rezerw, więc zakłady te mogą rozpocząć skup trzody.

Tymczasem polski minister gospodarki Piotr Woźniak powiedział w czwartek po południu PAP, że strona polska nie dostała "żadnego dokumentu z Komisji Europejskiej, że sprawa ta (skup półtusz - PAP) budzi wątpliwości".

"Polska dopełniła wszelkich formalności - 16 stycznia wysłaliśmy pismo do dyrektora Generalnego ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Komisji Europejskiej Jean-Luca Demarty'ego o naszych planach - zapewnił Woźniak.

Mann powiedział w czwartek przed południem, że "nasze wstępne podejrzenia są takie, iż taki skup może być niezgodny z zasadami panującymi na unijnym rynku wieprzowiny, a także z ograniczeniami w udzielaniu pomocy publicznej, obowiązującymi w Unii Europejskiej" - powiedział Mann.

"Wciąż oczekujemy wyjaśnień ze strony polskiej" - dodał.

Pierwszą okazją do ich złożenia będzie rutynowe posiedzenie ekspertów do spraw rynku wieprzowiny z krajów członkowskich, którzy spotkają się w przyszłą środę w Brukseli.

"Jeśli do tego czasu nie dostaniemy informacji o skupie, to na spotkaniu zażądamy ich bezpośrednio od przedstawiciela Polski" - zapowiedział urzędnik Komisji Europejskiej, proszący o zachowanie anonimowości. Przypomniał możliwe sankcje dla Polski za złamanie przepisów UE: od listów z upomnieniami po skierowanie sprawy do unijnego Trybunału Sprawiedliwości. To oznacza, że sprawa będzie się ciągnąć latami.

Komisja Europejska nie dowierza tłumaczeniom polskiego rządu, że chodzi jedynie o "zwiększenie rezerw gospodarczych". "Dziwnym trafem zbiega się to z +dołkiem+ na rynku wieprzowiny, co rodzi podejrzenia, że rząd chce podnieść ceny z korzyścią dla hodowców" - powiedział rozmówca PAP.

Przypomina on, że na rynku wieprzowiny występują cykliczne wahania cen skupu, zaś w ocenie ekspertów Komisji Europejskiej stawki obowiązujące obecnie w Polsce "nie są wcale takie niskie".

Ideą zwiększenia skupu na zapasy państwowe jest pobudzenie popytu, co ma prowadzić do wzrostu ceny rynkowej żywca. Obecnie cena rynkowa skupu trzody kształtuje się w niektórych wypadkach poniżej 3 zł/kg, podczas gdy - w opinii rolników - koszt produkcji żywca ocenia się na poziomie ok. 4 zł/kg.

Chowem trzody chlewnej w Polsce zajmuje się ok. 650 tys. gospodarstw. Nadwyżka mięsa wieprzowego, w ocenie specjalistów, wynosi 90-170 tys. ton. Wicepremier, minister rolnictwa Andrzej Lepper zapowiada skup do 80 tys. ton półtusz.


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę