Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

KE proponuje działania do walki z przemytem papierosów

3 grudnia 2015
Komisja Europejska zaproponowała w czwartek pakiet działań na rzecz walki z przemytem papierosów oraz innych wyrobów tytoniowych. Wskutek nielegalnego handlu tymi substancjami kraje UE tracą ponad 10 mld euro rocznie.

"To niedopuszczalne straty, zwłaszcza obecnie, gdy wprowadzane są drastyczne cięcia" - napisał w oświadczeniu komisarz UE ds. podatkowych Algirdas Szemeta.
Zaproponowane przez KE działania dotyczą m.in. zaostrzenia kar za przemyt oraz skuteczniejszego ściągania podatków i ceł przez policję oraz służby celne. Komisja przeprowadzi badanie w sprawie obowiązujących sankcji oraz tego, jak są one wprowadzane w życie w krajach członkowskich.
Kraje UE będą mogły też liczyć na większe wsparcie techniczne i finansowe w celu zwalczania przemytu. Organizowane mają być wspólne operacje celne.
KE zależy na usprawnieniu wymiany informacji między krajami członkowskimi oraz tymi spoza granic UE. Komisja chce poprawić współpracę z krajami będącymi źródłem przemytu i krajami tranzytowymi: Chinami, wschodnimi sąsiadami UE, krajami bałkańskimi i Turcją. Konieczna jest skuteczniejsza współpraca między samymi krajami członkowskimi oraz organami UE zajmującymi się zwalczaniem oszustw, przestępczości zorganizowanej i transgranicznej (OLAF, EUROPOL czy FRONTEX).
Strategia obejmuje m.in. uproszczenie stosowanych przepisów akcyzowych i dokładnie zdefiniowanie, które wyroby tytoniowe są objęte podatkiem akcyzowym.
Ponadto KE będzie dążyła do podpisania, ratyfikacji i wprowadzenia w życiu Protokołu na rzecz Eliminowania Nielegalnego Handlu Produktami Tytoniowymi, przyjętego przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w listopadzie 2012 roku. Dokument ten zobowiązuje sygnatariuszy do wprowadzania skutecznych środków na rzecz wyeliminowania nielegalnej produkcji i handlu produktami tytoniowymi.
Dzięki tym krokom w lepszy sposób chronione będą "budżet publiczny, zdrowie obywateli oraz legalnie działające firmy" - podkreślił komisarz Szemeta.
Nielegalny handel produktami tytoniowymi, który jest domeną międzynarodowych grup przestępczych, nie tylko przyczynia się do rozwoju szarej strefy, ale też utrudnia walkę z paleniem tytoniu. Przemyt działa na szkodę przedsiębiorstw, których wyroby tytoniowe spełniają unijne wymogi bezpieczeństwa - napisano w oświadczeniu KE.
Propozycje Komisji trafią teraz do Parlamentu Europejskiego oraz Rady UE. Cała strategia może wejść w życie pod koniec 2015 roku.
Już w 2011 roku KE przedstawiła plan działania mający na celu walkę z przemytem na wschodniej granicy UE. Mimo tych wysiłków nielegalny handel kwitnie, a UE jest zalewana papierosami spoza jej granic. Także w samej Wspólnocie rośnie liczba nielegalnych fabryk oraz nielegalnie dystrybuowanych wyrobów tytoniowych. Przemycane do UE papierosy pochodzą z Chin, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Wietnamu, Malezji, Rosji, Singapuru, Białorusi oraz Ukrainy.
W ostatnich latach spadła liczba przemycanych papierosów najbardziej znanych marek. Do UE trafia z kolei coraz więcej podrabianych, tanich papierosów.



POWIĄZANE

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piątnicy została laureatem prestiżowego XVII ...

W polskim prawie cywilnym brak jest definicji siły wyższej. Jednak w doktrynie i...

Jak platformy streamingowe rewolucjonizują turnieje e-sportowe? E-sport jest już...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę