Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

KE: projekt zmian dyrektywy tytoniowej w 2012 r.

5 stycznia 2016
W środę KE przedstawiła wyniki konsultacji społecznych ws. zmian w dyrektywie tytoniowej. Opinia publiczna jest podzielona ws. propozycji neutralnych opakowań papierosów czy graficznych ostrzeżeń zdrowotnych. Mimo to, KE zapowiada projekt zmian w 2012 r.

Komisja Europejska pytała w konsultacjach o obowiązkowe obrazkowe ostrzeżenia zdrowotne lub znaki graficzne na opakowaniach wyrobów tytoniowych; neutralne lub jednakowe opakowania a także o to, czy regulacjami powinny być objęte tzw. substancje przyciągające, czyli np. smakowe dodatki do tytoniu. Respondenci wypowiadali się też w kwestii ewentualnego zakazu sprzedaży papierosów przez Internet i w automatach. Konsultacje trwały od września do połowy grudnia ub.r.

Chociaż KE odnotowała aż 85 tys. odpowiedzi głównie od osób prywatnych, to "reakcje były bardzo zróżnicowane" i nie pozwoliły wyciągnąć "solidnych wniosków" - poinformowała w środę KE. Mimo to Komisja oceniła, że wynik konsultacji to "pożyteczny wkład w trwający proces przeglądu dyrektywy w sprawie wyrobów tytoniowych". "Wyniki tej analizy zostaną przedstawione razem z wnioskiem ustawodawczym, zaplanowanym na przyszły rok" - podała KE.

Polscy plantatorzy obawiają się, że wprowadzenie w życie zmian w unijnej dyrektywie tytoniowej może przynieść upadek nawet 40 proc. krajowych upraw tytoniu. Najwięcej emocji budzi propozycja zakazu stosowania w produkcji wyrobów tytoniowych różnorakich dodatków. Szczególnie mocno uderzy to w plantatorów uprawiających tytoń odmiany Burley, który - jak twierdzą plantatorzy - bez dodatków nie nadaje się do produkcji papierosów.

Jak wskazuje KE, palenie tytoniu jest najczęstszą przyczyną możliwych do uniknięcia chorób w UE i powoduje około 650 tys. zgonów rocznie. Cytuje też szacunki Światowej Organizacji Zdrowia, że tylko w tym roku używanie tytoniu doprowadzi do śmierci prawie 6 mln osób na świecie.

"Jeśli nie zostaną podjęte działania zmierzające ku odwróceniu tej tendencji, w 2030 roku liczba ta może wzrosnąć do ośmiu milionów. Nie ulega wątpliwości, że konieczne jest działanie na poziome UE" - uważa KE.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę