Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

KE: Polska ma względnie niskie podatki

24 października 2005
W Brukseli odżywa dyskusja o podatkach w krajach Unii Europejskiej, która zbiega się w czasie z opublikowaniem w piątek unijnego raportu o poszczególnych systemach podatkowych.

Komisja Europejska podkreśla znaczenie polityki podatkowej w kształtowaniu europejskiego modelu socjalnego, któremu ma być poświęcony przyszłotygodniowy szczyt UE w Wielkiej Brytanii.

Trzeba sprawić, aby istniejące systemy podatkowe w krajach Unii Europejskiej działały lepiej –  napisała w czwartek Komisja Europejska w dokumencie opublikowanym przed nieformalnym szczytem w Hampton Court. Bardziej skoordynowane podejście na poziomie unijnym, a także skuteczniejsza współpraca między krajami członkowskimi może znacząco poprawić efektywność tych systemów.

Komisja z ubolewaniem zauważyła, że mimo deklaracji ze strony krajów o konieczności zmniejszania tych obciążeń podatkowych, które podnoszą koszty pracy, w ostatnich latach nie widać znaczącej zmiany. Tymczasem - zdaniem Komisji - tędy wiedzie droga do tworzenia nowych miejsc pracy i wzrostu konkurencyjności unijnej gospodarki na świecie.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso apelował w czwartek o koordynację polityk podatkowych i zmniejszanie kosztów pracy, co miałoby być równoważone na przykład podwyższaniem VAT-u. Barroso zastrzegł, że nie chodzi o harmonizację podatków. To mogłoby nie być na rękę nowym krajom UE, które m.in. niższymi niż na Zachodzie podatkami przyciągają zagranicznych inwestorów.

Raport Eurostatu potwierdza, że podatki są w nowych krajach członkowskich UE niższe niż w starych. Dotyczy to zarówno podatków dochodowych od osób prawnych, jak i fizycznych. Średnio w 25 krajach obecnej UE wszystkie obciążenia podatkowe wynosiły w 2003 roku 40,3 proc. PKB, czyli praktycznie tyle samo, co w 1995 roku (40,5 proc.).

W Polsce było to 35,8 proc. Komisja uważa to za względnie niski stopień obciążenia podatkowego, które w dodatku ma tendencję malejącą. Najniższe obciążenia są na Litwie i Łotwie (odpowiednio 28,5 -28,9 proc.). Najwyższe - w Szwecji i Danii (50,8 - 48,8 proc.).

Komisja zwraca przy tym uwagę, że mimo relatywnie niskiego podatku dochodowego od osób prawnych (CIT), w nowych krajach członkowskich rośnie udział dochodów z tego podatku w PKB. W 2003 roku wyniósł on 2,7 proc., podczas gdy w starych krajach, gdzie podatek CIT jest generalnie wyższy, wyniósł 2,2 proc. Komisja tłumaczy to głównie szybszym wzrostem gospodarczym w nowych krajach UE.

W wielu krajach starej UE CIT przewyższa 30 proc. (np. w Niemczech, Włoszech, Belgii); w Polsce wynosi 19 proc., na Cyprze - 10 proc., w Irlandii - 12,5 proc., a na Litwie i Łotwie - 19 proc. Średnia dla UE to 26,3 proc.

Jeszcze większe różnice występują w przypadku podatku od osób fizycznych (PIT). Średnia w UE to 41,1 proc., czyli mniej niż najwyższy polski próg podatkowy w wysokości 40 proc. Najwyższe obowiązujące progi podatkowe są w Danii (59 proc.), Szwecji (56,5 proc.) i Finlandii (52,1 proc.). Najniższe maksymalne progi są na Słowacji (19 proc.), w Estonii (24 proc.) i na Łotwie (25 proc.).


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę