W pierwszym przetargu na zakup pszenicy z magazynów interwencyjnych z przeznaczeniem na eksport do krajów trzecich Komisja Europejska nie zaakceptowała ani jednej polskiej oferty, poinformował w poniedziałek PAP rzecznik prasowy Agencji Rynku Rolnego (ARR) Radosław Iwański.
Pierwszy przetarg odbył się w czwartek. Do przetargu stanęły firmy z czterech krajów - Polski, Czech, Węgier i Austrii, którym to krajom Komisja Europejska wyraziła zgodę na sprzedaż zbóż z magazynów interwencyjnych poza kraje Unii.
Polscy przedsiębiorcy złożyli oferty na wywóz ok. 80 tys. ton ziarna z magazynów interwencyjnych ARR. Proponowana cena wahała się od 78,25 do 85,78 euro za tonę. Żadna z ofert nie została zaakceptowana.
W Czechach złożono oferty na 139 tys. ton po cenie 78,43-89,90 euro/t. Komisja zaakceptowała jedną ofertę wywozu ponad 8,1 tys. ton pszenicy w cenie 89,9 euro/t.
W Austrii zostały zgłoszone oferty na 70 tys. ton w cenie od 86,12-95,39 euro/t. Komisja zaakceptowała tylko najkorzystniejszą ofertę - po 95,39 euro/t na wywóz 55 tys. ton pszenicy.
Na Węgrzech, wpłynęła tylko jedna oferta zakupu interwencyjnego zboża na 36 tys. ton w cenie 79,14 euro/t. Nie została ona zaakceptowana przez Brukselę.
Cena skupowanego w ramach interwencji zboża spełniającego unijne parametry jakościowe jest taka sama we wszystkich krajach UE i wynosi 101,31 euro za tonę; cena powiększana jest od listopada do maja co miesiąc o 0,46 euro za tonę. Dotychczas w ramach interwencyjnego skupu ARR przyjęła do magazynów 200 tys. ton zbóż.
Polska otrzymała od KE zgodę na eksport 93 tys. ton pszenicy. Przetargi będą odbywać się w każdy czwartek, z wyjątkiem 5 maja 2005 r., aż do 23 czerwca 2005 r. Zabezpieczenie przetargowe wynosi 5 euro za tonę (w przeliczeniu na złote).
Warunkiem przystąpienia do przetargu jest złożenie oferty w ARR. Termin składania ofert w pierwszym przetargu wygasł w dniu 31 marca 2005 r. o godz. 9.00 (czasu brukselskiego).
Ziarno musi być wywiezione do krajów trzecich, czyli poza Unię Europejską, z wyjątkiem: Albanii, Bułgarii, Bośni i Hercegowiny, byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii, Chorwacji, Liechtensteinu, Rumunii, Serbii i Czarnogóry oraz Szwajcarii.
Jak zaznaczył Iwański, polscy eksporterzy nadal nie są zainteresowani sprzedażą pszenicy z unijną dopłatą, w ramach odrębnych przetargów.
Na ostatnim przetargu (w czwartek) KE otrzymała oferty na wywóz ok. 1 mln ton pszenicy. Proponowane stawki dopłat wynosiły od 2,94 do 10,99 euro. Unia wyraziła zgodę na dopłatę w wysokości 3,90 euro/t do 154 tys. ton ziarna.