Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

KE nie zaakceptowała ofert z Polski na sprzedaż zbóż

5 kwietnia 2005

W pierwszym przetargu na zakup pszenicy z magazynów interwencyjnych z przeznaczeniem na eksport do krajów trzecich Komisja Europejska nie zaakceptowała ani jednej polskiej oferty, poinformował w poniedziałek PAP rzecznik prasowy Agencji Rynku Rolnego (ARR) Radosław Iwański.

Pierwszy przetarg odbył się w czwartek. Do przetargu stanęły firmy z czterech krajów - Polski, Czech, Węgier i Austrii, którym to krajom Komisja Europejska wyraziła zgodę na sprzedaż zbóż z magazynów interwencyjnych poza kraje Unii.

Polscy przedsiębiorcy złożyli oferty na wywóz ok. 80 tys. ton ziarna z magazynów interwencyjnych ARR. Proponowana cena wahała się od 78,25 do 85,78 euro za tonę. Żadna z ofert nie została zaakceptowana.

W Czechach złożono oferty na 139 tys. ton po cenie 78,43-89,90 euro/t. Komisja zaakceptowała jedną ofertę wywozu ponad 8,1 tys. ton pszenicy w cenie 89,9 euro/t.

W Austrii zostały zgłoszone oferty na 70 tys. ton w cenie od 86,12-95,39 euro/t. Komisja zaakceptowała tylko najkorzystniejszą ofertę - po 95,39 euro/t na wywóz 55 tys. ton pszenicy.

Na Węgrzech, wpłynęła tylko jedna oferta zakupu interwencyjnego zboża na 36 tys. ton w cenie 79,14 euro/t. Nie została ona zaakceptowana przez Brukselę.

Cena skupowanego w ramach interwencji zboża spełniającego unijne parametry jakościowe jest taka sama we wszystkich krajach UE i wynosi 101,31 euro za tonę; cena powiększana jest od listopada do maja co miesiąc o 0,46 euro za tonę. Dotychczas w ramach interwencyjnego skupu ARR przyjęła do magazynów 200 tys. ton zbóż.

Polska otrzymała od KE zgodę na eksport 93 tys. ton pszenicy. Przetargi będą odbywać się w każdy czwartek, z wyjątkiem 5 maja 2005 r., aż do 23 czerwca 2005 r. Zabezpieczenie przetargowe wynosi 5 euro za tonę (w przeliczeniu na złote).

Warunkiem przystąpienia do przetargu jest złożenie oferty w ARR. Termin składania ofert w pierwszym przetargu wygasł w dniu 31 marca 2005 r. o godz. 9.00 (czasu brukselskiego).

Ziarno musi być wywiezione do krajów trzecich, czyli poza Unię Europejską, z wyjątkiem: Albanii, Bułgarii, Bośni i Hercegowiny, byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii, Chorwacji, Liechtensteinu, Rumunii, Serbii i Czarnogóry oraz Szwajcarii.

Jak zaznaczył Iwański, polscy eksporterzy nadal nie są zainteresowani sprzedażą pszenicy z unijną dopłatą, w ramach odrębnych przetargów.

Na ostatnim przetargu (w czwartek) KE otrzymała oferty na wywóz ok. 1 mln ton pszenicy. Proponowane stawki dopłat wynosiły od 2,94 do 10,99 euro. Unia wyraziła zgodę na dopłatę w wysokości 3,90 euro/t do 154 tys. ton ziarna.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę