Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

KE nie ustępuje, wciąż czeka na formalną odpowiedź Rostowskiego ws. reform

5 stycznia 2016

Komisja Europejska wciąż czeka na formalną odpowiedź ministra finansów Jacka Rostowskiego na list komisarza ds. gospodarczo-walutowych Olli Rehna, wzywający do przedstawienia szczegółowego planu polskich reform fiskalnych - powiedział w sobotę PAP rzecznik Rehna.

"Komisja wciąż nie dostała formalnej odpowiedzi. Nadal oczekujemy przedstawienia szczegółowego planu, jak Polska chce powrócić do celu w zakresie deficytu poniżej 3 proc. PKB" - powiedział rzecznik Amadeu Altafaj Tardio.
O uszczegółowienie tych planów Rehn zwracał się w liście wysłanym do Rostowskiego w połowie stycznia. Komisarz poprosił m.in., by minister podzielił się z KE szczegółowymi propozycjami w sprawie reformy OFE, wyrażając przy tym wątpliwość, czy wystarczy ona, by zbić deficyt poniżej 3 proc. PKB w 2012 r. Taki termin wynika z procedury nadmiernego deficytu wznowionej wobec Polski w 2009 r.
Amadeu Altafaj Tardio dodał, że dzięki trwającym, dotychczasowym kontaktom KE ma pewne "elementy odpowiedzi", ale Rehn nadal spodziewa się formalnego, całościowego listu od ministra Rostowskiego w tej sprawie.
Polskie zamierzenia w celu redukcji deficytu będą jednym z przedmiotów obrad najbliższego posiedzenia rady ministrów finansów "27", czyli Ecofinu, we wtorek - wynika z porządku spotkania. Po wystąpieniu Rhena, Rostowski ma na nim przedstawić swoje plany. Poza Rostowskim wystąpi także węgierski minister finansów, bowiem i w przypadku Węgier KE ma wątpliwości, czy są podejmowane wystarczające środki w celu ograniczenia deficytu.
"Jeśli chodzi o Polskę i Węgry, dodatkowe znaczące wysiłki konsolidacyjne byłyby konieczne w celu zapewnienia trwałej korekty nadmiernego deficytu w terminie (...). Komisarz Rehn zwrócił się ostatnio do Węgier i Polski o skonkretyzowanie ich zobowiązań w celu pełnego poszanowania zaleceń Rady i szybkie uszczegółowienie trwałych, konkretnych i ukierunkowanych środków koniecznych w celu zabezpieczenia tych zobowiązań" - głosi piątkowy komunikat KE przed posiedzeniem Ecofinu.
Od szczegółów reform, które zaprezentuje Rostowski, zależy otwarcie kolejnych etapów procedury nadmiernego deficytu. Zgodnie z nią jeśli kraj (w tym przypadku Polska) nie realizuje pierwszych rekomendacji Ecofinu w ramach procedury, to następnym krokiem może być przyjęcie przez ministrów finansów UE na wniosek KE tzw. publicznych rekomendacji i ustanowienie ścisłego monitoringu wdrażanych reform. To, jak już wcześniej ustaliła PAP, może nastąpić nawet w ciągu jednego-dwóch miesięcy.
Zgodnie z listopadowymi prognozami KE (nieuwzględniającymi późniejszych planów rządu ws. zmiany OFE), deficyt w 2010 r. wyniósł w Polsce 7,9 proc. PKB, "czyli 1 punkt wyżej niż prognozy z kwietnia", zaś w 2011 r. - 6,6 proc. Na rok 2012 KE prognozowała w listopadzie deficyt finansów publicznych w Polsce w wysokości 6 proc. PKB. Zdaniem KE nawet jeśli rząd zreformuje OFE, to nie wystarczy, by do 2012 r. obniżyć deficyt poniżej 3 proc. PKB.

 


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę