Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

KE nie przewiduje zwiększenia kwot połowu dorsza

22 kwietnia 2005

W 2005 roku raczej nie nastąpi zwiększenie kwoty połowowej dorsza dla polskich rybaków. Zmiana decyzji Komisji Europejskiej o wysokości kwot połowów wymagałaby przeprowadzenia dodatkowych analiz i badań - poinformował na konferencji prasowej w czwartek Komisarz ds. Rybołówstwa i Gospodarki Morskiej Joe Borg.

Jak wyjaśnił Borg, decyzja o wysokości kwoty połowowej dla danego kraju podejmowana jest w końcu roku, w grudniu 2004 roku rozdzielone zostały limity połowów ryb na 2005 roku w Bałtyku.

Wiceminister rolnictwa Jerzy Pilarczyk dodał, że zmiana decyzji KE wymagałaby zgody wszystkich 25 państw i dlatego zwiększenie kwoty połowu dorsza w tym roku jest niemożliwe.

Pilarczyk zaznaczył, że dokładnie nie wiadomo, jaki jest stan zasobów dorsza w Bałtyku, eksperci podają różne dane. Polska w trakcie uchwalania kwot na 2005 rok zobowiązała się do przeprowadzenia konsultacji ze wszystkimi krajami członkowskimi UE, które prowadzą połowy na Bałtyku, w sprawie oceny zasobów w tym morzu.

Dodał, że takie konsultacje odbędą się w maju br. Gospodarzem spotkania będzie Morski Instytut Rybacki. Wyniki tej konferencji mogą być podstawą do podjęcia decyzji o wysokości kwot połowowych na 2006 rok.

Komisarz Borg wyjaśnił, że Komisja Europejska jest gotowa rozmawiać z krajami bałtyckimi o alokacji kwot połowowych. Nie wykluczył, że niektóre kraje mają przyznane zbyt duże kwoty, inne zaś za małe.

Organizacje rybackie zrzeszone w Sztabie Kryzysowym Polskiego Rybołówstwa chcą, by limit połowowy dorsza dla Bałtyku w 2006 r. wyniósł 180 tys. ton, czyli blisko trzykrotnie więcej niż w tym roku. Taką propozycję chcą złożyć komisarzowi ds. rybołówstwa UE Joe Borgowi na piątkowym spotkaniu w Morskim Instytucie Rybackim w Gdyni.

Łączny limit połowów dorsza na Bałtyku wynosi w tym roku 63,7 tys. ton (w 2004 r. wynosił 75 tys. ton). Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej, Polska otrzymała limit połowów 13,2 tys. ton dorsza, podczas gdy w 2004 r. rybacy mogli wyłowić 15,8 tys. ton dorsza.

Rybacy uważają, że decyzje ustalające limity połowowe są decyzjami politycznymi, podejmowanymi często bez związku z danymi naukowymi nt. wielkości stad ryb na Bałtyku, jak i obserwowanym przez nich stanem faktycznym.

52-letni Borg jest doktorem prawa - specjalistą w dziedzinach prawa spółek, prawa przemysłowego oraz prawa europejskiego i wieloletnim wykładowcą na Uniwersytecie Malty.

W latach 1989-95 był doradcą ds. europejskich w MSZ. W tym czasie utworzył w tym resorcie dyrekcję ds. UE i stanął na jej czele. Ponadto przygotował raport o członkostwie Malty w UE. Od 1995 do kwietnia 2004 roku był posłem. W latach 1999-2004 był ministrem spraw zagranicznych w rządzie prawicowej Partii Nacjonalistycznej.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę