Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

KE chce wspólnej europejskiej platformy przeciwko pracy na czarno

3 grudnia 2015
Komisja Europejska zaproponowała w środę utworzenie wspólnej europejskiej platformy wymiany doświadczeń w celu zapobiegania pracy na czarno. Platforma miałaby połączyć działania urzędów i instytucji zaangażowanych w zwalczanie tego procederu.

"Praca na czarno pozbawia pracowników ochrony socjalnej, naraża ich zdrowie i bezpieczeństwo oraz obniża normy pracy. Podważa także uczciwą konkurencję przedsiębiorstw oraz zagraża stabilności finansów publicznych i systemów zabezpieczenia społecznego. W ostatecznym rozrachunku wszyscy na tym tracą" - powiedział unijny komisarz ds. zatrudnienia Laszlo Andor.
Z tego względu - zaznaczył - KE postanowiła zaangażować się w pomoc państwom członkowskim w zwalczaniu tej plagi, tak aby chronić pracowników, zapewnić przedsiębiorstwom równe warunki funkcjonowania oraz zabezpieczyć dochody z podatków.
Nowa platforma, według propozycji Komisji, połączy działanie urzędów i instytucji z poszczególnych krajów członkowskich zaangażowanych w zwalczanie pracy nierejestrowanej (tzw. pracy na czarno), takich jak inspektoraty pracy i ochrony socjalnej, urzędy podatkowe i migracyjne, a także przedstawicieli pracodawców i pracowników na szczeblu UE. KE podkreśla, że aby platforma działała skutecznie, powinny do niej dołączyć wszystkie państwa członkowskie.
Platforma ma usprawnić wymianę danych między tymi instytucjami. Za jej pomocą miałyby też zostać opracowane wspólne zasady prowadzenia inspekcji w celu zwalczania zjawiska. Ma ona też stanowić forum, na którym eksperci będą mogli wymieniać się informacjami i doświadczeniami; będą też mogli ocenić skuteczność krajowych i unijnych narzędzi służących zwalczaniu pracy na czarno.
Wniosek w sprawie powołania platformy KE skieruje teraz do Parlamentu Europejskiego i Rady.
W badaniu Eurobarometru z 2013 r. co dziesiąty Europejczyk (11 proc.) zadeklarował, że w ostatnim roku kupował towary lub usługi powstałe w wyniku pracy na czarno, a 4 proc. przyznało się do wykonywania takiej pracy.
W połowie 2013 r. Komisja przeprowadziła pierwszy etap konsultacji z przedstawicielami pracodawców i pracowników na szczeblu UE na temat możliwych przyszłych działań Unii mających na celu zacieśnienie współpracy między krajowymi organami egzekwowania prawa. Drugi etap tych konsultacji odbył się na początku 2014 r.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę