Ptak_Waw_CTR_2024

KE chce obciążyć rolników nowymi obowiązkami

5 stycznia 2016
Rolnicy z Komitetów Copa-Cogeca ostrzegają przed nową propozycją Komisji Europejskiej, która w ramach ograniczania zmian klimatu zobowiązuje unijny sektor rolnictwa i leśnictwa do monitorowania i zgłaszania od 2013 r. wszystkich zmian użytkowania gruntów, które mogą wpłynąć na emisje gazów cieplarnianych.

- Wymagania te nie są ani wykonalne, ani spójne, biorąc pod uwagę obecny poziom wiedzy - mówi Pekka Pesonen, sekretarz generalny Copa-Cogeca.

Każą kontrolować i planować
O co dokładnie chodzi? Otóż Komisja zaproponowała, aby państwa członkowskie prowadziły rejestr działań związanych z zalesianiem, ponownym zalesianiem, wylesianiem, gospodarką leśną oraz gospodarką gruntami uprawnymi i pastwiskami, które wpływają na emisje dwutlenku węgla, metanu i tlenku azotu. Ponadto, państwa członkowskie będą musiały przedstawić plan działań prowadzący do ograniczenia emisji. Komisja może wydać zalecenia mające na celu skłonienie państw członkowskich do zwiększenia swoich wysiłków. Państwa członkowskie będą zobowiązane do dostosowania się do wniosków Komisji.

Zmiana - tak po prostu?
Pekka Pesonen twierdzi, że propozycja ta nie jest zgodna z międzynarodowymi zobowiązaniami podjętymi w ramach drugiego okresu rozliczeniowego Protokołu Kioto 1 stycznia 2013 w Durbanie. Copa-Cogeca apeluje do KE o wyjaśnienie, dlaczego proponuje zmianę zasad trzy miesiące po konferencji w Durbanie. - Oprócz tego, nie posiadamy pełnej wiedzy naukowej na temat zdolności składowania dwutlenku węgla i emisji z gleby oraz wpływu różnych rodzajów gospodarki gruntowej na emisje – dodaje sekretarz generalny.

To powinno być dobrowolne
Copa-Cogeca jest przekonana, że ze względu na obciążenia administracyjne, koszt monitoringu i wiele niepewności Komisja nie powinna umieścić obowiązkowego rozliczania gruntów ornych i pastwisk w swojej propozycji przed zapadnięciem decyzji na szczeblu międzynarodowym. W końcu nie wiadomo, jaki będzie wpływ tych decyzji na produkcję w sektorze rolnym i leśnym. Copa-Cogeca uważa, że rozliczanie lasów i gruntów rolnych powinno pozostać instrumentem dobrowolnym.

Nie nakładajcie więcej obciążeń na rolników
Komitety zalecają przeprowadzenie dalszych analiz konsekwencji uwzględnienia LULUCF w zobowiązaniach UE. Podkreślają także, że metody rozliczania i reguły w zakresie monitoringu, deklaracji oraz weryfikacji muszą zostać wyjaśnione przed podjęciem decyzji. - Ze względu na reformę WPR, wzrost zapotrzebowania na żywność, wyzwania, takie jak kurczące się zasoby naturalne i zwiększające się koszty produkcji, z którymi zmagają się rolnicy, nalegam, aby instytucje UE nie nakładały dodatkowych obciążeń na rolników i nie działały zbyt pochopnie - apeluje Pekka Pesonen.



POWIĄZANE

Jak podała Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, organizacje reprezentujące in...

Według EIA wielkość produkcji etanolu paliwowego w Stanach Zjednoczonych w okres...

Jak podaje APK-Inform, w tym tygodniu na Ukrainie obserwuje się wzrostową dynami...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę