Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Kary dla rolników

17 listopada 2004

Aż trzykrotnie wzrosła liczba rolników, którzy będą ukarani za złożenie nieprawidłowego wniosku o dopłaty bezpośrednie. Najczęstsze przewinienia to zawyżanie powierzchni gospodarstwa, do której dopłaca Unia Europejska. Ci, którzy pomylili się lub mówiąc inaczej oszukali najwięcej zostaną pozbawieni prawa do unijnych pieniędzy.

W ramach dopłat bezpośrednich na polską wieś spłynie ponad 8 mld zł. Aby być pewnym, że pieniądze trafią tam, gdzie powinny Agencja Restrukturyzacji przez ostatnie miesiące badała, jak rolnicy wypełnili wnioski o dopłaty bezpośrednie. "W większości rolnicy złożyli wnioski na tyle prawidłowo, że kontrola nie wykazała konieczności naliczania sankcji finansowych" - uważa Jacek Podlewski z ARiMR.

Ale sankcje finansowe wobec pewnej grupy rolników będą konieczne. Pierwsze wyniki kontroli wskazywały, że zaledwie 5% sprawdzonych wniosków była błędnych. Teraz po zakończeniu kontroli i sprawdzeniu 77 tys. gospodarstw liczba nieprawidłowości wzrosła trzykrotnie - do 15%. Rekordzistami w zawyżaniu wielkości swojego gospodarstwa okazali się rolnicy z województwa pomorskiego, zachodniopomorskiego oraz świętokrzyskiego. Tu błędny okazał się co piąty sprawdzony wniosek.

Co grozi rolnikom którzy pomylili się lub świadomie podali nieprawdę we wniosku o dopłaty bezpośrednie? Jeżeli skala błędów nie będzie większa niż 10%, to Agencja zabierze rolnikowi część unijnej dotacji. Mówiąc wprost, jeżeli rolnik zawyży wielkość swojego gospodarstwa o hektar to dostanie dopłatą mniejszą o równowartość dwóch hektarów. W przypadku większych nieprawidłowości - jeżeli skala błędów przekroczy 20% - rolnik może pożegnać się z tegorocznymi dopłatami. Jednak takich przypadków w skali kraju jest bardzo mało.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę