MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Kama nie zapłaci

11 marca 2003

Rolnicy z okolic Złotoryi na Dolnym Śląsku wciąż nie mogą się doczekać zapłaty za rzepak oddany w 2000-ym roku do firmy Kama Foods w Brzegu. Ich kłopoty rzutują również na budżety gmin – ściągalność podatku rolnego spadła dwukrotnie.

Przed rokiem sytuacja Zakładów Tłuszczowych Kama Foods a Brzegu miała się poprawić. Firma nie płaciła pracownikom, gdyż miała 200-milionowe długi wobec 570 wierzycieli. Miała jednak przeprowadzić restrukturyzację finansów spółki, gdyż ponad połowę udziałów miał wykupić Dresdner Bank. Rolnicy liczyli na wypłatę zaległych należności.

Chcielibyśmy w dniu następnym po wystawie wypłacić 80% środków finansowych za dostawione ziarno, natomiast później, do 14 dni po przeanalizowaniu jakości ziarna, przekazać pozostałą kwotę – mówił w kwietniu ubiegłego roku Andrzej Wider, dyrektor finansowy Kama Foods. Nic z tego nie wyszło i teraz największe kłopoty finansowe mają firmy, które skupowały od rolników. Firma z Twardocic nie może odzyskać 210 tys. złotych, a firma z Otmian 380 tysięcy. W wyniku postępowania układowego w październiku ubiegłego roku wierzyciele stracili 60% kwoty, ale brzeska olejarnia powinna zacząć od razu płacić zaległe należności. Rolnicy dostawaliby zaległe pieniądze przez dwa-trzy lata.

Brak zapłaty wpłynął na płynność finansową nie tylko rolników, ale i gmin. Jak mówi Stanisław Grzyb – wójt Pielgrzymki, podatek rolny, który jest znaczącym źródłem dochodu gminy, został zmniejszony prawie o połowę, ponieważ 300 z 760 płatników nie stać na uiszczenie go. Wójt kilkakrotnie występował z interwencją w Kamie żądając zapłaty zaległych należności, niestety bez skutku.


POWIĄZANE

Amerykański Departament Rolny (USDA) ogłasza kolejną rundę historycznych inwesty...

Świąteczny prezentownik na 2024 rok Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę