Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Kalemba: Zaproszę ministra zdrowia na spotkanie z producentami żywności

3 grudnia 2015
Minister rolnictwa Stanisław Kalemba zapowiedział, że zaprosi ministra zdrowia na spotkanie z producentami żywności w sprawie unijnego rozporządzenie dot. zawartości substancji smolistych w wędzonych wędlinach.
Zawartość tych substancji w żywności - to kwestia w kompetencji ministra zdrowia - wyjaśnił w rozmowie z PAP Kalemba. Chodzi o rozporządzenie KE z 19 sierpnia 2011 r., dotyczące m.in. norm wędzenia produktów żywnościowych - wędlin, ryb, małży czy przetworzonej żywności na bazie zbóż.
Według obecnych przepisów w kilogramie wędliny może znajdować się co najwyżej 5 mikrogramów benzopirenu. Dopuszczalna ilość zmniejszy się 2,5 razy do 2 mikrogramów na kilogram. Nowe przepisy mają obowiązywać od września br.
Jak powiedział minister, trzeba przede wszystkim zweryfikować skalę problemu, czyli sprawdzić informacje o liczbie firm, które mogą mieć kłopoty z powodu zmiany norm. Z dotychczasowych informacji wynika, że w zdecydowanej większości polskie wędzonki spełniają nowe unijne wymagania.
Według Głównego Lekarza Weterynarii, w żadnej ze zbadanych dotychczas w Instytucie Weterynarii w Puławach 5 próbek ryb wędzonych oraz 12 próbek produktów mięsnych wędzonych nie stwierdzono obecności niebezpiecznych substancji w stężeniach powyżej aktualnie obowiązujących norm.
W laboratorium Zakładu Higieny Weterynaryjnej w Koszalinie w 2012 r. wykonano 29 badań dot. zawartości wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, do których należy benzopiren - w jednym przypadku stwierdzono przekroczenie limitów. W 2013 r. przeprowadzono 235 takich badań, w tym 124 z urzędu i 111 na wniosek firm - limity przekroczone były w 8 przypadkach.
Kalemba zaznaczył, że ministerstwo chce poprzez szkolenia pomóc producentom żywności w dostosowaniu się do nowych unijnych wymagań. Mają one ograniczyć ilość szkodliwych dla zdrowia substancji kancerogennych, co trzeba społeczeństwu uświadomić - dodał.
Główny Lekarz Weterynarii zwraca w swoim oświadczeniu uwagę, że akty prawne przygotowywane przez KE są konsultowane ze związkami branżowymi na poziomie europejskim. Polskie związki branżowe są zrzeszone w organizacjach europejskich, stąd należy domniemywać, że wiedziały o planowanych zmianach i mogły zgłosić uwagi do projektowanych przepisów.
Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP w przysłanym PAP oświadczeniu napisało, że decyzja o obniżeniu dopuszczalnego poziomu benzopirenu została podjęta po kilkoletnim monitorowaniu zawartości tych rakotwórczych związków w żywności w krajach UE. Podkreśla, że przy zastosowaniu poprawnej technologii zawartość benzopirenu w wędzonych produktach nie przekracza norm.



POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę