Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Kalemba: z budżetu UE na lata 2014-2020 polska wieś dostanie więcej

5 stycznia 2016
W perspektywie finansowej UE na lata 2014-2020 polska wieś otrzyma więcej pieniędzy niż w obecnym budżecie - oświadczył minister rolnictwa Stanisław Kalemba we wtorek w Sejmie.

Jak mówił Kalemba w czasie debaty nad informacją premiera nt. nowego budżetu UE oraz nad ratyfikacją paktu fiskalnego, dzięki wynegocjowanej elastyczności w przeznaczaniu unijnych pieniędzy, Polska ma szansę na zwiększenie środków na rozwój wsi i płatności dla rolników o ok. 10 proc., przy całkowitym spadku nakładów na Wspólną Politykę Rolną UE o ok. 10 proc.

W obecnej perspektywie na płatności bezpośrednie i wieś Polska ma 15,2 mld euro, a w następnej ponad 21 mld euro w cenach z 2011 r. - podkreślał Kalemba. Wskazał również, że nasz kraj wywalczył zapis pozwalający na uzupełnianie dopłat bezpośrednich dla rolników z budżetu krajowego. Dzięki temu w 2020 r. mogą one średnio przekroczyć 240 euro na hektar, podczas gdy pierwotnie KE przewidywała wzrost co najwyżej do niespełna 220 euro - mówił minister rolnictwa.

Kalemba oświadczył też, że w koalicji jest wola i zgoda co do tego, by z funduszy spójności wypłacać środki na drogi lokalne, szerokopasmowy internet i infrastrukturę wsi. - Zatem ugrupowania zabiegające o głosy na polskiej wsi, powinny mieć powody do zadowolenia. To nie jest euforia, ale szczyt dobrze wykorzystaliśmy, jeśli chodzi o płatności bezpośrednie - mówił minister, zwracając się do posłów części opozycji, która krytykowała kształt przyszłego unijnego budżetu.




POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę