biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

Kalemba: UE powinna dążyć do wyrównania płatności w rolnictwie

3 grudnia 2015
Unia Europejska powinna dążyć do wyrównania płatności bezpośrednich w rolnictwie zarówno pomiędzy poszczególnymi państwami, jak i regionami - powiedział w środę szef resortu rolnictwa Stanisław Kalemba po spotkaniu ze swoim fińskim odpowiednikiem.

Kalemba spotkał się w środę w Warszawie z ministrem rolnictwa i leśnictwa Finlandii Jarim Koskinenem. Rozmawiali m.in. na temat Wspólnej Polityki Rolnej. Wspólnie wzięli udział w konferencji prasowej.
"W wielu zasadniczych kwestiach jesteśmy bardzo zbieżni. (...) Uważamy, że Unia Europejska powinna dążyć do konwergencji płatności (bezpośrednich - PAP) pomiędzy poszczególnymi państwami" - zaznaczył Kalemba. Dodał, że problemem jest to, że płatności są zróżnicowane również w poszczególnych regionach państw. "Jesteśmy zgodni, że powinno nastąpić wyrównanie pomiędzy państwami, jak i w poszczególnych regionach" - podsumował.
Dodał, że z fińskim ministrem rozmawiał również na temat lasów. "70 proc. powierzchni Finlandii to lasy, a w Polsce to ok. 30 proc. Dało się zauważyć, że dla Finlandii to ważny element gospodarki, podobnie jak dla Polski. Jest to też ważny element w strategii Finlandii, żeby ten surowiec wykorzystać do produkcji energii ze źródeł odnawialnych" - powiedział Kalemba.
Koskinen zaznaczył, że w Finlandii obecnie ok. jedna trzecia energii produkowana jest ze źródeł odnawialnych. "Dlatego las pełni centralną rolę w pozyskiwaniu energii ze źródeł odnawialnych" - podkreślił fiński minister.
Koskinen dodał, że w wielu kwestiach dotyczących rolnictwa Finlandia i Polska mają zbieżne opinie.
"Rolnictwo w krajach UE różni się. Dlatego systemy (wsparcia dla rolnictwa - PAP), które będziemy stosować, powinny brać pod uwagę te różne uwarunkowania. (...) Drugą ważną rzeczą jest prostota sytemu - chodzi o to, żeby rolnicy rozumieli, jak te systemy funkcjonują i żeby potrafili ubiegać się o dotacje. Zbyt dużo funduszy nie powinno przeznaczać się też na zarządzanie tymi systemami" - powiedział.
W ramach perspektywy unijnej 2014 - 2020 Polska otrzyma na dopłaty bezpośrednie (I filar) 18,8 mld euro, a na rozwój obszarów wiejskich (II filar) 9,8 mld euro. Jeżeli chodzi o dopłaty bezpośrednie, to Polska będzie na piątym miejscu spośród wszystkich krajów UE, biorąc pod uwagę oba filary; jeśli chodzi o rozwój wsi, to nasz kraj znajdzie się na pierwszym miejscu pod względem uzyskanych środków.




POWIĄZANE

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych podkreśla konieczność traktowa...

Obecnie zastrzeżonych jest ponad 6,5 mln numerów PESEL. Jak podkreślają znawcy t...

 Rynek zbóż (jęczmień, pszenica, kukurydza) Ukraina: ceny jęczmienia paszowego r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę