Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Już pięć osób zginęło w marcu podczas pożarów traw, lasów i nieużytków

5 stycznia 2016
Od początku marca strażacy gasili już prawie 40 tys. pożarów traw, lasów i nieużytków. Zginęło w nich pięć osób. Tylko w miniony weekend doszło do ponad 11 tys. pożarów; rekord padł w sobotę - strażacy otrzymali wówczas blisko 4,5 tys. takich zgłoszeń - poinformowała PSP.
"W sumie od piątku do niedzieli gasiliśmy 11 tys. 173 takich pożarów. 532 spośród nich to pożary lasów wywołane wypalaniem traw. Przykładem jest choćby powiat szydłowiecki, gdzie spłonęło 8 ha traw i 8 ha lasu" - powiedział w poniedziałek PAP rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak.
Jak dodał, w weekendowych pożarach nieużytków zginęli dwaj mężczyźni - obaj wypalali trawy. "W niedzielę najwięcej pożarów było w województwie śląskim - 639, mazowieckim - 518 i małopolskim 495" - zaznaczył.
W sumie od początku marca w wyniku pożarów traw i nieużytków zginęło pięć osób, w tym strażak z Ochotniczej Straży Pożarnej w Pawłowie.
"Te pożary są bardzo niebezpieczne. Nie można ich kontrolować, wystarczy zmiana kierunku wiatru lub jego prędkości i nad ogniem nie da się zapanować" - zaznaczył Frątczak. Strażacy przypominają również, że tego typu pożary bardzo szybko się rozprzestrzeniają i obejmują duże obszary. Przykładowo w przypadku suchych traw ogień rozprzestrzenia się z prędkością 60 km/h.
W poniedziałek doszło do pożaru traw w miejscowości Karczew, niedaleko Otwocka. "Płonie ok. 6 ha wysokich traw w pasie nadwiślańskim" - dodał Frątczak. Jak zaznaczył, na razie nie ma zagrożenia dla okolicznych zabudowań.
Strażacy cały czas apelują o to, aby powstrzymać się od wypalania traw i nieużytków. "Ogień niszczy bezpowrotnie siedliska motyli, ptaków, ssaków, gadów, wszystkiego, co żyje w trawie, a czego niekiedy nie widzimy" - mówił Frątczak.
Przypomniał, że wypalanie traw nie użyźni gleby, natomiast hamuje naturalne procesy gnicia pozostałości roślinnych oraz powoduje niepotrzebną emisję pyłów i gazów do atmosfery. Za wypalanie traw grozi grzywna, a nawet do 10 lat więzienia.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę