8 sierpnia 2007 roku weszła w życie ustawa z dnia 24 maja 2007 roku o zmianie ustawy z dnia 24 maja 2007 roku o zmianie ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt oraz ustawy o weterynaryjnej kontroli granicznej.
Zdaniem resortu rolnictwa nowe rozwiązania mają na celu szybkie dostosowanie polskiego prawa do zmieniających się postanowień i rozwiązań ustawodawstwa wspólnotowego w zakresie zwalczania chorób zakaźnych zwierząt
Wprowadzone znowelizowanej ustawie przepisy umożliwiają miedzy innymi już stosowanie innych środków niż określone w dotychczas obowiązujących przepisach przy zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, jeżeli wynikają one z decyzji Komisji Europejskiej . W szczególności dotyczy to stosowania środków przez powiatowego lekarza weterynarii, w tym określenia obszarów innych niż zapowietrzony i zagrożony , jak na przykład obszary A i B zagrożenia, nadzoru i kontroli.
Rozszerzono też listę gatunków zwierząt ( perlice, przepiórki, kuropatwy, bażanty, strusie oraz jeleniowate utrzymywane w warunkach fermowych), za które przysługiwać będzie odszkodowanie ze środków budżetu państwa w sytuacji wydania nakazu ich zabicia lub poddania ubojowi oraz wprowadzono możliwość przyznania odszkodowania za zniszczone z nakazu jaja wylęgowe.
Ponadto wprowadzono też obowiązek powiadamiania organu Inspekcji Weterynaryjnej o podejrzeniu wystąpienia choroby zakaźnej zwierząt, który będzie spoczywał na każdej osobie, która ma jakikolwiek kontakt ze zwierzęciem. Dotyczy to np. również ornitologa, wędkarza czy myśliwego.