Kontrolą w zakresie zgodności z normami jakości handlowej objęto
W wyniku kontroli stwierdzono 49 partii świeżych owoców (tj. 36% ogółem skontrolowanych) o łącznej masie 5 487 kg (tj. 10% masy wszystkich skontrolowanych), niespełniających wymagań określonych w normach jakości handlowej UE, w tym:
W związku ze stwierdzonymi w trakcie kontroli nieprawidłowościami, wojewódzcy inspektorzy JHARS wydali 16 decyzji administracyjnych oraz nałożono 4 mandaty karne w wysokości 400,00 zł.
W porównaniu do wyników kontroli doraźnej owoców sezonowych przeprowadzonej w lipcu 2004 roku, a więc zaledwie w dwa miesiące po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, jakość handlowa oferowanych do sprzedaży truskawek i czereśni znacznie poprawiła się. W roku 2004 prawie 80% masy wszystkich skontrolowanych owoców nie spełniało wymagań norm jakości handlowej UE dotyczących znakowania. W roku 2005 najwięcej nieprawidłowości również dotyczyło znakowania. Oferowane do sprzedaży produkty nie były oznakowane bądź oznakowanie ich było niepełne. Jednak w stosunku do wyników ubiegłorocznej kontroli stwierdzono, iż zaledwie ok. 8% masy wszystkich skontrolowanych owoców nie spełniało wymagań odnośnie znakowania. Jakość zdecydowanej większości truskawek i czereśni, zarówno podczas zeszłorocznej jak i obecnej kontroli, odpowiadała wymaganiom jakościowym określonym w rozporządzeniach Komisji (WE). W dalszym ciągu podmioty gospodarcze nie posiadają pełnej wiedzy na temat rozporządzeń (WE) ustanawiających normy jakości handlowej dla owoców, w tym wymagań dotyczących znakowania.