Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

JHARS skontrolowała jakość handlową truskawek i czereśni

23 sierpnia 2005
W czerwcu 2005 roku wszystkie wojewódzkie inspektoraty JHARS przeprowadziły kontrolę doraźną w zakresie jakości handlowej świeżych owoców sezonowych (truskawek oraz czereśni). Skontrolowano 89 podmiotów gospodarczych, zlokalizowanych na terenie całego kraju, w tym głównie sklepy wielkopowierzchniowe oraz hurtownie...  

Kontrolą w zakresie zgodności z normami jakości handlowej objęto

  • 137 partii świeżych owoców – truskawek i czereśni, o łącznej masie 56 167 kg, podlegających wspólnej organizacji rynku owoców i warzyw, w tym:
  • 126 partii o łącznej masie 53 981 kg pochodzenia krajowego (87 partii truskawek o łącznej masie 50 053 kg oraz 39 partii czereśni o łącznej masie 3 928 kg), 11 partii o łącznej masie 2 186 kg pochodzących z państw UE (6 partii truskawek o łącznej masie 1 272 kg, pochodzących z Portugalii, Hiszpanii, Grecji i Włoch oraz 5 partii czereśni o łącznej masie 914 kg pochodzących z Włoch i Grecji).

W wyniku kontroli stwierdzono 49 partii świeżych owoców (tj. 36% ogółem skontrolowanych) o łącznej masie 5 487 kg (tj. 10% masy wszystkich skontrolowanych), niespełniających wymagań określonych w normach jakości handlowej UE, w tym:

  • 47 partii o łącznej masie 5 417 kg pochodzenia krajowego (31 partii truskawek o łącznej masie 4 078 kg oraz 16 partii czereśni o łącznej masie 1 339 kg),
  • 2 partie czereśni o łącznej masie 70 kg pochodzące z Włoch. Wymagań odnośnie znakowania nie spełniało 47 partii owoców (tj. 34% ogółem skontrolowanych) o łącznej masie 4 262 kg, co stanowi 8% masy wszystkich skontrolowanych.

W związku ze stwierdzonymi w trakcie kontroli nieprawidłowościami, wojewódzcy inspektorzy JHARS wydali 16 decyzji administracyjnych oraz nałożono 4 mandaty karne w wysokości 400,00 zł.

W porównaniu do wyników kontroli doraźnej owoców sezonowych przeprowadzonej w lipcu 2004 roku, a więc zaledwie w dwa miesiące po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, jakość handlowa oferowanych do sprzedaży truskawek i czereśni znacznie poprawiła się. W roku 2004 prawie 80% masy wszystkich skontrolowanych owoców nie spełniało wymagań norm jakości handlowej UE dotyczących znakowania. W roku 2005 najwięcej nieprawidłowości również dotyczyło znakowania. Oferowane do sprzedaży produkty nie były oznakowane bądź oznakowanie ich było niepełne. Jednak w stosunku do wyników ubiegłorocznej kontroli stwierdzono, iż zaledwie ok. 8% masy wszystkich skontrolowanych owoców nie spełniało wymagań odnośnie znakowania. Jakość zdecydowanej większości truskawek i czereśni, zarówno podczas zeszłorocznej jak i obecnej kontroli, odpowiadała wymaganiom jakościowym określonym w rozporządzeniach Komisji (WE). W dalszym ciągu podmioty gospodarcze nie posiadają pełnej wiedzy na temat rozporządzeń (WE) ustanawiających normy jakości handlowej dla owoców, w tym wymagań dotyczących znakowania.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę