MERCOSUR1
TSW_XV_2025

JHARS skontrolowała jakość handlową truskawek i czereśni

23 sierpnia 2005
W czerwcu 2005 roku wszystkie wojewódzkie inspektoraty JHARS przeprowadziły kontrolę doraźną w zakresie jakości handlowej świeżych owoców sezonowych (truskawek oraz czereśni). Skontrolowano 89 podmiotów gospodarczych, zlokalizowanych na terenie całego kraju, w tym głównie sklepy wielkopowierzchniowe oraz hurtownie...  

Kontrolą w zakresie zgodności z normami jakości handlowej objęto

  • 137 partii świeżych owoców – truskawek i czereśni, o łącznej masie 56 167 kg, podlegających wspólnej organizacji rynku owoców i warzyw, w tym:
  • 126 partii o łącznej masie 53 981 kg pochodzenia krajowego (87 partii truskawek o łącznej masie 50 053 kg oraz 39 partii czereśni o łącznej masie 3 928 kg), 11 partii o łącznej masie 2 186 kg pochodzących z państw UE (6 partii truskawek o łącznej masie 1 272 kg, pochodzących z Portugalii, Hiszpanii, Grecji i Włoch oraz 5 partii czereśni o łącznej masie 914 kg pochodzących z Włoch i Grecji).

W wyniku kontroli stwierdzono 49 partii świeżych owoców (tj. 36% ogółem skontrolowanych) o łącznej masie 5 487 kg (tj. 10% masy wszystkich skontrolowanych), niespełniających wymagań określonych w normach jakości handlowej UE, w tym:

  • 47 partii o łącznej masie 5 417 kg pochodzenia krajowego (31 partii truskawek o łącznej masie 4 078 kg oraz 16 partii czereśni o łącznej masie 1 339 kg),
  • 2 partie czereśni o łącznej masie 70 kg pochodzące z Włoch. Wymagań odnośnie znakowania nie spełniało 47 partii owoców (tj. 34% ogółem skontrolowanych) o łącznej masie 4 262 kg, co stanowi 8% masy wszystkich skontrolowanych.

W związku ze stwierdzonymi w trakcie kontroli nieprawidłowościami, wojewódzcy inspektorzy JHARS wydali 16 decyzji administracyjnych oraz nałożono 4 mandaty karne w wysokości 400,00 zł.

W porównaniu do wyników kontroli doraźnej owoców sezonowych przeprowadzonej w lipcu 2004 roku, a więc zaledwie w dwa miesiące po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, jakość handlowa oferowanych do sprzedaży truskawek i czereśni znacznie poprawiła się. W roku 2004 prawie 80% masy wszystkich skontrolowanych owoców nie spełniało wymagań norm jakości handlowej UE dotyczących znakowania. W roku 2005 najwięcej nieprawidłowości również dotyczyło znakowania. Oferowane do sprzedaży produkty nie były oznakowane bądź oznakowanie ich było niepełne. Jednak w stosunku do wyników ubiegłorocznej kontroli stwierdzono, iż zaledwie ok. 8% masy wszystkich skontrolowanych owoców nie spełniało wymagań odnośnie znakowania. Jakość zdecydowanej większości truskawek i czereśni, zarówno podczas zeszłorocznej jak i obecnej kontroli, odpowiadała wymaganiom jakościowym określonym w rozporządzeniach Komisji (WE). W dalszym ciągu podmioty gospodarcze nie posiadają pełnej wiedzy na temat rozporządzeń (WE) ustanawiających normy jakości handlowej dla owoców, w tym wymagań dotyczących znakowania.


POWIĄZANE

W ostatnich latach przemysł rozrywkowy w Polsce przechodzi dynamiczne zmiany. Dz...

W dzisiejszym świecie, w którym technologia jest nieodłącznym elementem życia co...

W dzisiejszym świecie zmiany w gospodarce zachodzą w zastraszającym tempie. Prze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę