„Takiego dramatu nie było w naszym kraju od dziesięcioleci”- tak mówił prezydent Rosji Dimitrij Miedwiediew wizytując jedną z wsi w obwodzie biełgorodzkim. Jest szansa na rekompensaty dla poszkodowanych z regionów objętych klęską suszy. Minister rolnictwa wystąpiła o przyznanie im pomocy o łącznej wartości 40 miliardów rubli.
Wicepremier Rosji Wiktor Zubkow przyznał, że na razie rząd nie jest w stanie oszacować strat. Jeden z dzienników poinformował, że mogą one przekroczyć miliard dolarów. Miedwiediew polecił szefom instytucji kredytowych zająć się kwestia pożyczek dla rolników, którzy stracili uprawy. Takich bankrutów jest wielu, a liczba ta może szybko rosnąc bo 40 stopniowe upały nie odpuszczają. Władze jednak uspokajają, że głód Rosjanom nie grozi, bo nawet jeśli zbiory będą dużo mniejsze niż w zeszłym roku zapasy z poprzedniego sezonu sięgają 24milionów ton ziarna.
-------------------
100 milionów ton odpadów organicznych produkują każdego roku Brytyjczycy. Większość to wyrzucone resztki żywności i pozostałości z gospodarstw rolnych. Dlatego eksperci namawiają do przerabiania organicznych resztek na energię lub paliwo. I wcale nie byłoby tego mało. Za kilka lat na wyspach ok.10 procent produkowanej tam energii odnawialnej mogłoby pochodzić z przetwarzania organicznych odpadów. Zwolennicy zielonej energii chcą wciągnąć w program rolników. Organizują spotkania, na których przedstawiają zalety organicznego recyklingu. Wkrótce ma powstać rządowy plan promocji różnych źródeł energii odnawialnej.
------------------
Na europejskich giełdach rzepak najdroższy od blisko dwóch lat. Tona kosztuje już ponad 340 euro. Kontrakty na rzepak wspierają także rosnące ceny soi i olejów. W zeszłym roku, tuż przed zbiorami sytuacja na rynku była odwrotna. Notowania nasion ostro spadały. Czemu zawdzięczamy obecne podwyżki? Już wiadomo, że zbiory w wielu krajach będą niższe, a to może oznaczać ograniczenie podaży. Między innymi francuski resort rolnictwa potwierdził zmniejszenie produkcji o blisko 20 procent do 4,5 mln ton.