Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Jeszcze jeden ser z Włoch w rejestrze CHNP

10 marca 2015
FAMMU/FAPA podała, że w dniu 20 lutego 2015 r. w Dzienniku Urzędowym UE ukazało się rozporządzenie Komisji (UE) nr 2015/271 z dnia 17 lutego br. wpisujące do rejestru Chronionych Nazw Pochopdzenia (ChNP) nazwę „Pecorino delle Balze Volterranec".

Jest to ser produkowany wyłącznie z użyciem podpuszczki roślinnej i mleka owczego pełnego surowego pochodzącego z hodowli zlokalizowanych na określonym obszarze geograficznym, który ograniczony jest wyłącznie do terytorium gmin Volterra, Pomarance, Montecatini Val di Cecina, Castelnuovo Val di Cecina, Monteverdi, które leżą w prowincji Piza. Ser występuje w 4 typach w zależności od długości okresu dojrzewania: "fresco" (świeży) (od 7 do 44 dni przechowywania), "semistagionato" (półdojrzały) (od 45 dni do 6 miesięcy dojrzewania), "stagionato" (dojrzały) (od 6 do 12 miesięcy dojrzewania) i "da asserbo" (przechowany) (ponad 12 miesięcy dojrzewania).

„Pecorino delle Balze Volterranec" charakteryzuje walcowaty kształt o płaskich podstawach i prostym lub lekko wypukłym brzegu o średnicy podstaw od 10 cm do 20 cm i wysokości brzegu od 5 cm do 15 cm. Masa sera wynosi od 0,6 kg do 2 kg w przypadku typu "świeżego", "półdojrzałego" i "dojrzałego" i do 7 kg w przypadku typu "przechowanego". Zawartość tłuszczu w suchej masie to min. 45 %. Skórka sera ma barwę od słomkowożółtej po intensywnie żółtą. Po natarciu olejem i popiołem ser ma barwę szarą.

Konsystencja jest zbita, nieznacznie krucha, posiadająca ewentualnie niewielkie oczka, rozmieszczone nieregularnie. Po przecięciu ser ma barwę od białej w przypadku typu "świeżego" po mniej lub bardziej intensywną słomkowożółtą w przypadku typu "półdojrzałego", "dojrzałego" i "przechowanego". Ser charakteryzuje się wyraźnym zapachem, przypominającym mleko i karczocha ostowego, z nutami ziołowymi i kwiatowymi. Ma łagodny początkowy smak z wyczuwalnym aromatem mlecznym i kwiatowym i nutami karczocha; posmak długotrwały i wyraźny, z nutami świeżych roślin; smak końcowy lekko pikantny, charakterystyczny, który staje się bardziej intensywny w miarę dojrzewania, przy czym smak jest pełny i lekko cierpki w przypadku typu "dojrzałego" i "przechowanego".

Ser "Pecorino delle Balze Volterrane" zawdzięcza swoją specyfikę przede wszystkim szczególnej metodzie produkcji, która polega na wykorzystaniu podpuszczki pozyskanej z kwiatów rośliny karczocha, obficie porastającej obszar produkcji. Ten aspekt i struktura wypasu sprawiają, że produkt ten odróżnia się od innych serów produkowanych z mleka owczego, w szczególności pod względem organoleptycznym.

"Pecorino delle Balze Volterrane" jest 48 włoskim serem wpisanym do unijnego rejestru Chronionych Nazw Pochodzenia.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę