Ptak_Waw_CTR_2024

Jesteście chlubą naszą

17 marca 2010
W dniu 8 marca br. w Boguchwale Podkarpacka Izba Rolnicza wspólnie z Wojewódzkim Związkiem Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych oraz z Podkarpackim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego zorganizowała VI Podkarpackie Forum Kobiet Wiejskich. Honorowym patronatem wydarzenie objęli wiceminister skarbu Jan Bury oraz wojewoda podkarpacki Mirosław Karapyta. W Forum uczestniczyło ponad 200 kobiet aktywnych w życiu zawodowym oraz w życiu społecznym i kulturalnym. Do Boguchwały w tym dniu przyjechały przedstawicielki samorządu rolniczego, doradztwa rolniczego oraz panie pracujące w kołach gospodyń wiejskich. Obecne były również panie pracujące w szefostwie instytucji  rolniczych z Podkarpacia.

       
       


    Celem tegorocznego Forum, od sześciu lat organizowanego w dniu Święta Kobiet, było omówienie roli pań w życiu rodzinnym i społecznym oraz wybranie Podkarpackiego Chłopa Roku 2010. Po raz pierwszy panie, które uczestniczyły w Forum wybierały  najlepszego gospodarza z Podkarpacia. Spotkanie prowadził Wiesław Lada dyrektor biura Podkarpackiej Izby Rolniczej, a z okazji  Dnia Kobiet życzenia paniom składali przedstawiciele najważniejszych instytucji z regionu.
    Jako pierwszy głos zabrał Stanisław Bartman prezes izby rolniczej, który w swoim wystąpieniu przypomniał historię tego święta. Jak mówił prezes Bartman mylnie jest ono kojarzone z komunizmem, bo w rzeczywistości początki tego święta sięgają Stanów Zjednoczonych i roku 1909. Prezes twierdził, że panowie muszą reaktywować to święto. A dlaczego muszą?. Bo, jak mówił prezes Bartman, 8 marca to jedyny dzień w roku, w którym wszystkim paniom panowie mogą podziękować za ich obecność w życiu, za troskę i opiekę, którą panie otaczają mężczyzn i swoje rodziny. W swojej prelekcji zastanawiał się za co panowie szanują i kochają kobiety. Na to pytanie w kolejnych wypowiedziach starali się znaleźć odpowiedź również kolejni prelegenci.
    Wiceminister Jan Bury zabierając głos wspomniał o projekcie ustawy o parytetach na listach wyborczych, który jeszcze bardziej ma podkreślić rolę kobiet w życiu publicznym. Według wiceministra kobiety od zawsze są aktywne i widoczne w życiu publicznym. Wiceminister Bury w swoim wystąpieniu mówił o roli kobiety w tworzeniu rodziny oraz o kreatywności, pomysłowości i innowacyjności pań, którą można dostrzec uczestnicząc w życiu społecznym. Jak mówił wiceminister, głos kobiet zawsze był i będzie ważny, a Święto Kobiet czyli dzień 8 marca jest symbolem szacunku dla pań. Składając życzenia wiceminister wręczył paniom nasiona kwiatów niezapominajek.
Swoje przemówienie wojewoda Karapyta rozpoczął od odpowiedzi na pytanie za co szanujemy kobiety. Jak mówił pierwszą kobietą, którą „nosi się w sercu” jest matka. Potem takiego wzorca szukamy w kobietach, które spotykamy w życiu. Wojewoda pokusił się o refleksję na temat roli kobiety w życiu, mówił o roli jaką odgrywa kobieta na podkarpackiej wsi. Wojewoda jest dumny z tego, że akcentuje się to, że środowisko wiejskie jest reprezentowane.
Kolejny prelegent dyrektor Dariusz Surma z Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego przypominał o wieloletniej współpracy Urzędu z kołami gospodyń wiejskich. Jak mówił, zwracając się do przedstawicielek kół jesteście panie chlubą naszą, bo na tle innych województw pozytywnie rozsławiacie nasze województwo.
O codziennej współpracy z kołami gospodyń mówił również dyrektor Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Józef Wyskiel. Zauważył, że przemiany zachodzące na podkarpackiej wsi zmieniły styl życia kobiet. Dziś to właśnie panie są inicjatorkami wielu usprawnień i zmian, często to one podejmują decyzję.
    Prezes Wojewódzkiego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych Mieczysław Bochenek podziękował przedstawicielom wszystkich instytucji, które na co dzień współpracują z kołami gospodyń, bo dzięki tej współpracy, jak mówił,  wiele celów założonych przez członkinie kół udało się osiągnąć. Podziękował paniom za codzienną pracę w kołach.
Dyrektor podkarpackiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Marek Ordyczyński powiedział, że panie podziwia przede wszystkim za pracowitość, pomysłowość i kreatywność, którą zauważa się chociażby przy składaniu wniosków o pomoc  unijną. Jak mówił podziwia kobiety za to, że po pracy mają jeszcze siłę by angażować się w życie społeczne.
Wykład na temat roli kobiet w życiu społecznym na przykładzie UE wygłosił dr Tadeusz Gardziel z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Odnosząc się do wojewódzkich eliminacji wyboru Chłopa Roku doktor Gardziel w zabawny sposób przypomniał o amerykańskim konkursie na antypantoflarza roku. Jednak podobnie jak przedmówcy mówiąc o wielu rolach kobiety w życiu zauważył, że nikt nie jest w stanie zastąpić kobiety w najważniejszej roli - roli matki. Mówiąc o roli kobiet w innych krajach UE powiedział, że polska kobieta może być wzorem dla kobiety europejskiej.
Pierwszą część boguchwalskiego spotkania kobiet zakończyły życzenia złożone paniom przez prezesa Stanisława Bartmana. Po nich tradycyjnie panie otrzymały kwiaty. Była też symboliczna lampka szampana. W trakcie spotkania panie mogły wpisać się do dwudziestu pięciu pamiątkowych kronik wyłożonych na stołach przed salą w której odbywało się spotkanie.  
Podczas drugiej części spotkania panie wybierały Podkarpackiego Chłopa Roku, który będzie reprezentował nasze województwo podczas ogólnopolskiego finału tego konkursu w Racławicach. W eliminacjach uczestniczyło czterech kandydatów, którzy brali udział w trzech konkurencjach. Po autoprezentacji każdy z uczestników konkursu tańczył ze swoją partnerką taniec ludowy przy akompaniamencie zespołu Kapela Jany z Niebylca. Następnie każdy z uczestników przy pomocy dynamometru mierzył siłę ucisku swojej dłoni oraz rzucał lotkami do celu. Po zsumowaniu przez komisję punktów zdobytych w poszczególnych konkurencjach okazało się że Podkarpackim Chłopem Roku 2010 został Marcin Dunaj, młody rolnik gospodarujący na 80 ha w powiecie strzyżowskim. To on właśnie będzie reprezentował nasz region 25 kwietnia br. w Racławicach. Drugie miejsce zajął Zenon Buk z powiatu łańcuckiego, trzecie Adam Stolarz z powiatu kolbuszowskiego, a czwarte Józef Kusz  z powiatu niżańskiego.
    Głos zabierały również Janina Kuźniar przewodnicząca Wojewódzkiej Rady Kół Gospodyń Wiejskich oraz  Irena Soboń przewodnicząca Regionalnej Rady Kół Gospodyń Wiejskich w Jaśle.
    Boguchwalskie spotkanie kobiet rozpoznawalnych, dynamicznych, pielęgnujących tradycję, ale też nie bojących się nowoczesności zakończyło wręczenie przedstawicielkom wszystkich kół pamiątkowych dyplomów za udział w Wystawie Kronik zorganizowanej podczas VI Podkarpackiego Forum Kobiet Wiejskich.

POWIĄZANE

Wśród najpopularniejszych gatunków października Kantar Polska wymienia jabłka, g...

Które warzywa jedliśmy w październiku? - Kantar Polska Wśród najpopularniejszych...

Resort rolnictwa pracuje nad zmianami w ustawie o dzierżawie rolniczej. Nowe prz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę