Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Jest szansa na rozszerzenie programu Owoce w szkole

13 lipca 2012
KE chce od 2014 r. zwiększyć środki na program "Owoce w szkole". Program realizowany przez Polskę został oceniony bardzo wysoko, więc jest szansa na uzyskanie większych środków na ten cel - poinformowała PAP Monika Niewiarowska z Agencji Rynku Rolnego.
"Komisja Europejska bardzo dobrze oceniła realizację przez Polskę programu +Owoce w szkole+. Po trzech latach od jego rozpoczęcia uczestniczy w nim prawie 10 tys. szkół i ok. 900 tys. uczniów" - powiedziała Niewiarowska, główny specjalista z Biura Wspierania Konsumpcji ARR.
Wyjaśniła, że w każdym unijnym kraju program ten jest inny, bo kraje same określają, jak chcą go realizować. Podstawowym jego przesłaniem jest jednak zmiana nawyków żywieniowych dzieci, a zwłaszcza przekonanie ich do jedzenia owoców i warzyw.
W Polsce program jest skierowany do uczniów klas I-III szkół podstawowych, bierze w nim już udział 70 proc. tzw. grupy docelowej - zaznaczyła Niewiarowska. Dzieci otrzymują porcje owoców i warzyw nieodpłatnie.
Niewiarowska dodała, że obowiązkowym elementem programu jest ocena jego skuteczności, przeprowadzana przez państwa członkowskie. Z badań przeprowadzonych w Polsce wynika, że wzrosło spożycie owoców wśród dzieci, jak również znacznie zwiększyła się ich wiedza oraz wiedza ich rodziców na temat korzyści wynikających z jedzenia tych produktów.
Niewiarowska podkreśliła, że sposób przeprowadzenia oceny przez Polskę KE uznała za wzorcowy i rekomendowała innym krajom do naśladowania. "Polska podzieliła się swoim doświadczeniem w zakresie przeprowadzania oceny programu na forum Grupy Ekspertów ds. programu +Owoce w szkole+" - powiedziała przedstawicielka ARR.
Jak zauważyła, w tej chwili trwają prace nad nową unijną perspektywą finansową i jest propozycja, by zwiększyć budżet programu "Owoce w szkole" z 90 do 150 mln euro rocznie. Gdyby były większe środki na ten cel, to pozwoliłoby rozwinąć program i Polska także skorzystałaby na tym - zaznaczyła.
Wyjaśniła, że obecnie na ten cel przeznaczane jest ok. 12 mln euro, z czego 75 proc. pokrywa Unia, reszta to środki budżetowe. Te pieniądze jednak nie obejmują działań edukacyjnych, na które trzeba znajdować dodatkowe fundusze. Od 2014 r. prawdopodobnie będzie można z pieniędzy unijnych finansować także te działania, zależy to jednak od efektywności działań edukacyjnych, za przeprowadzenie których odpowiedzialne są szkoły podstawowe - dodała.
"Liczymy na to, że w najbliższym roku szkolnym w programie uczestniczyć będzie jeszcze więcej dzieci. Program jest nieobowiązkowy i to rodzice decydują, czy chcą, by ich dzieci w nim uczestniczyły" - powiedziała Niewiarowska.
Poinformowała, że obecnie ministerstwo rolnictwa pracuje nad przepisami dotyczącymi realizacji programu w roku szkolnym 2012/2013.
Według Instytutu Żywności i Żywienia, dzieci najchętniej jedzą jabłka i gruszki, a z warzyw - marchewkę; piją też chętnie soki owocowe.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę