MERCOSUR1
TSW_XV_2025

"Jest jeszcze czas na nadrobienie zaległości"

3 listopada 2003

Jeśli są opóźnienia w dostosowaniu do reguł unijnych, to trzeba będzie je usuwać, ale pamiętajmy, że Polska wstąpi do UE 1 maja 2004 r., a nie w listopadzie tego roku - powiedział premier Leszek Miller, zapytany o raport Komisji Europejskiej

Prezydent Aleksander Kwaśniewski zapowiedział, że 6 listopada zwoła Radę Gabinetową. Prezydent chce przeanalizować raport, w którym Komisja Europejska ocenia stan przygotowania Polski do członostwa we Wspólnocie.

5 listopada Komisja Europejska opublikuje coroczny raport o postępach krajów, które mają przystąpić do Unii Europejskiej. Według dotychczasowych, nieoficjalnych doniesień, Polska została w raporcie bardzo surowo oceniona, jako państwo najgorzej przygotowane spośród dziesięciu krajów, które mają przystąpić do UE w przyszłym roku.

Polska ma najwięcej zaległości w przygotowaniach do członkostwa w Unii Europejskiej. Za najbardziej niepokojące Komisja uważa problemy z przygotowaniem systemu IACS, niezbędnego do odbioru dopłat dla rolników, i z dostosowaniem do unijnych wymogów standardów sanitarnych i weterynaryjnych w produkcji mięsa i mleka.

Miller powiedział dziennikarzom, że z ocenami trzeba poczekać do oficjalnej publikacji raportu. Dodał, że dotąd informacje o nim znane są tylko z przecieków i różnych opisów. Nie wiadomo - według niego - czy są wiarygodne.

Premier podkreślił, że Polska nie wstępuje do Unii 5 listopada 2003 tylko 1 maja 2004 r.

"Jest czas, aby wiele z tych zaległości nadrobić i to zostanie uczynione" - zapewnił premier.

Aleksander Kwaśniewski zaznaczył, że Polska jest dużym krajem, a duży kraj to duża skala trudności. "Należy uczynić wszystko, by zastrzeżeń do Polski było jak najmniej" - mówił prezydent. Podkreślił, że nie chodzi to o subiektywną ocenę ze strony Komisji Europejskiej, ale o realne przygotowanie Polski do członkostwa we Wspólnocie.


POWIĄZANE

Nowy rok i nowe szanse na otwarcie nowych rynków dla polskiej żywności wysokiej ...

Polska branża cukrownicza, od dekad oparta na węglu, stoi dziś przed kluczowym w...

Aplikacje IoT służą zintegrowaniu urządzeń, sensorów i całej infrastruktury, dzi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę