W zabytkowym dworku pod Szczecinem powstaje ośrodek badawczy nad energią odnawialną. To pierwsza tego typu placówka na Pomorzu Zachodnim i nieliczna w kraju - pisze "Głos Szczeciński".
Ośrodek urządza i prowadzić będzie szczecińska Akademia Rolnicza. Mieścić się on będzie w zabytkowym dworku w Ostoi, małej miejscowości tuż za rogatkami Szczecina. W tej chwili trwa gruntowny remont obiektu. Placówka powinna być gotowa na początku przyszłego roku.
- W ośrodku prowadzona będzie działalność zarówno szkoleniowa, jak i badawcza - mówi Michał Ostajewski, dyrektor placówki. - Oprócz badań naukowych nad wykorzystaniem energii odnawialnej, prowadzone będą tu także badania na zlecenie np. producentów urządzeń cieplnych. Obowiązek wykorzystania energii odnawialnej nakłada na Polskę Unia Europejska.
- Chodzi o zastosowanie takiej energii, która jest ekologicznie czysta, nie powoduje emisji gazów trujących - wyjaśnia Patrycja Rogalska, zastępca dyrektora ośrodka w Ostoi. - Zainteresowanie tym tematem już jest spore i cały czas rośnie. W naszym ośrodku będziemy mogli badać m.in. kaloryczność opału. Dzięki tym danym można sprawdzić czy dany surowiec jest opłacalny.
Akademia Rolnicza planuje zamontowanie w placówce solarów, dzięki którym ośrodek będzie całkowicie niezależny pod względem energetycznym. Są też urządzenia do oczyszczania ścieków. Naukowcy zamierzają korzystać również z energii cieplnej ziemi. Prace prowadzone w Ostoi prowadzone są ze środków ZPORR-u oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Całość inwestycji wyniesie ok. 5 mln zł. Unia sfinansuje z tego ponad 60 procent.
- W przyszłości planowany jest drugi etap rozbudowy tego terenu - mówi Rogalska. - Chcemy wyremontować pozostałe znajdujące się tu budynki i przeznaczyć je na sale konferencyjne oraz bazę noclegową. Renowacji poddany zostanie zabytkowy park, powstaną ścieżki edukacyjne, a także miejsca do rekreacji.