Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Jeśli projekt o OZE będzie opóźniany - złoży go PSL

3 grudnia 2015
Jeśli projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii będzie opóźniany i nie trafi do Sejmu jako projekt rządowy, zostanie złożony przez PSL - powiedział PAP szef PSL wicepremier Janusz Piechociński.
Ustawa o OZE wchodzi w skład przygotowanego przez resort gospodarki tzw. dużego trójpaku obok prawa energetycznego i prawa gazowego. W marcu pakiet został wycofany z Komitetu Stałego Rady Ministrów, a prace opóźniły się głównie z powodu sporów o kształt regulacji dotyczących OZE. Przedstawiciele rządu zapewniali, że pakiet powinien trafić do Sejmu w I kwartale tego roku.
Piechociński powiedział PAP, że projekt ustawy o OZE jest gotowy i zawiera "kilka uzgodnień ustalonych w ramach rządowego zespołu energetycznego oraz kierownictwa koalicji"; do końca października będzie skierowany na posiedzenie Komitetu Stałego RM.
"Jeżeli prace nad projektem będą opóźniane, natychmiast uruchomimy wariant PSL-owski i złożymy go w Sejmie" - zaznaczył.
"Nie mamy czasu na kolejne ulepszanie, dyskutowanie i rozważanie, który wariant, w którym kształcie jest lepszy. W tej chwili trzeba w polityce energetycznej decyzji" - oświadczył minister gospodarki.
Jak dodał, jeśli projekt nie uzyska wsparcia rządu, będzie zgłoszony jako poselski. Podkreślił, też że niewdrożenie ustawy o OZE może spowodować nałożenie wysokich kar przez UE. Zaznaczył, że opóźnienie, które ma Polska, "przenosi się na opóźnienie tego rynku" i powoduje zamrożenie inwestycji.
Do "niezwłocznego" złożenia projektu ustawy o OZE do Sejmu nawoływała też w uchwale rada naczelna PSL. Napisano w niej, że rada "z rosnącym niepokojem obserwuje przeciągające się" prace nad projektem. Wystosowana w lipcu uchwała była przedmiotem dyskusji na posiedzeniu rady w sobotę.
Z informacji PAP ze źródeł zbliżonych do kierownictwa PSL wynika, że ludowcy już wcześniej rozważali złożenie projektu o OZE, jako projektu klubowego, jednak ostatecznie od tego odstąpili, licząc na poparcie go przez premiera Donalda Tuska. B. wiceminister gospodarki, poseł PSL Mieczysław Kasprzak powiedział w piątek PAP, że projekt poselski "będzie trudniej przeforsować" w Sejmie, niż rządowy. "To powinien być projekt rządowy" - ocenił.
Piechociński mówił wcześniej, że głównym problemem w trójpaku energetycznym jest kwestia poziomu wsparcia finansowego dla odnawialnych źródeł energii i rozłożenia akcentów między energetyką odnawialną a klasyczną.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę