Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Jemy mniej owoców i warzyw w Polsce i UE

16 lutego 2012
Analitycy Banku Gospodarki Żywnościowej poinformowali, że spożycie owoców i warzyw świeżych w krajach Unii Europejskiej w ostatnich latach spada. Jak podaje Freshfel w swoim najnowszym raporcie, konsumpcja owoców w UE-27 w przeliczeniu na osobę w 2010 roku zmniejszyła się w porównaniu do 2009 roku o 7,8 proc., była także o 9,4 proc. niższa od średniej z pięciu wcześniejszych lat. Natomiast spożycie warzyw świeżych w 2010 roku obniżyło się w stosunku do 2009 roku o 7,4 proc., a także o 10,3 proc. w odniesieniu do średniej z lat 2005-2009.

Spadek spożycia w 2010 roku to między innymi efekt zmniejszenia zbiorów owoców i warzyw, które z reguły wiąże się także ze wzrostem cen
W Polsce, w analizowanym okresie, również obserwowany był spadek spożycia owoców i warzyw. Według danych GUS, w 2010 roku konsumpcja owoców świeżych w gospodarstwach domowych (owoce świeże, chłodzone i mrożone) w przeliczeniu na jednego mieszkańca kraju wyniosła przeciętnie 39,4 kg i była o 9,4 proc. niższa niż przed rokiem, a także o 4,7 proc. w porównaniu do 2008 roku. Spożycie warzyw i grzybów (świeżych, chłodzonych i mrożonych) w 2010 roku wyniosło 50,6 kg/osobę i było o 2,5 i 3,7 proc. niższe niż odpowiednio w latach 2009 i 2008.

Spadek spożycia w 2010 roku to między innymi efekt zmniejszenia zbiorów owoców i warzyw, które z reguły wiąże się także ze wzrostem cen, nie zachęcając do zakupu tych produktów. Według GUS, ceny detaliczne owoców i ich przetworów w 2010 roku, w odniesieniu do roku poprzedniego wzrosły o 9,2 proc., a ceny warzyw świeżych aż o 18 proc.

Oceniając konsumpcję warzyw w dłuższym czasie, można jednak zauważyć, że zmienia się struktura krajowego spożycia. Mniej konsumuje się warzyw świeżych, rośnie natomiast spożycie warzyw w postaci mrożonej. Świadczy o tym rosnąca produkcja mrożonek warzywnych, przy mniejszej dynamice wzrostu ich eksportu. Według danych publikowanych przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, w latach 2004-2010 produkcja mrożonych warzyw (w jednostkach zatrudniających ponad 9 osób) zwiększyła się o blisko 34 proc. do poziomu 529 tys. t, w tym samym czasie eksport tych przetworów wzrósł "tylko" o 13 proc. (do 354 tys. t).

Przewiduje się, że tendencje w zakresie zmian preferencji konsumentów w kolejnych latach będą dalej postępować. Będzie na to wpływ miał zmieniający się tryb życia ludzi. Niemniej, w sezonie 2011/2012 prawdopodobnie spożycie owoców i warzyw wzrośnie. Związane to będzie przede wszystkim ze wzrostem produkcji krajowej (jabłka, warzywa gruntowe, wzrost produkcji mrożonych warzyw) oraz ze znacznym spadkiem cen. Z drugiej strony spowolnienie gospodarcze w 2012 roku może być czynnikiem ograniczającym popyt na przetwory z owoców i warzyw w krajach Unii Europejskiej.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę