Polski Związek Hodowców Jeleniowatych wnioskuje do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o wpisanie na listę zwierząt hodowlanych objętych dopłatami na lata 2015 – 2020 w ramach Wspólnej Polityki Rolnej jeleni i danieli pochodzących z hodowli zagrodowych.
W obowiązującym obecnie rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej nr 1307/2013 z dnia 17 grudnia 2013 zwierzęta te nie zostały ujęte. W treści tego rozporządzenia znajdują się przydzielone płatności bezpośrednie dla rolników do hodowli zwierząt kwalifikowanych jako przeżuwacze ( np. owce, kozy, bydło),natomiast nie uwzględnia się danieli i jeleni hodowanych w warunkach fermowych , które również żywią się pokarmem roślinnym i należą do podrzędu gatunkowego jako przeżuwacze z rodziny jeleniowatych.
- Dlatego nie zgadzamy się z brakiem wpisu jeleniowatych na liście zwierząt objętych dopłatami i nie rozumiemy w jaki sposób na tej liście znalazły się bizony – mówi Władysław Żabiński, prezes Polskiego Związku Hodowców Jeleniowatych.
Polski Związek Hodowców Jeleniowatych ocenia, iż hodowla jeleniowatych komponuje się wręcz w idealny sposób z potrzebami wynikającymi z Identyfikacji Potrzeb dokonanej w analizie SWOT, przedstawionej w dokumencie PROW 2014-2020. A zatem, pominięcie dopłat bezpośrednich do jeleniowatych wydaje się być całkowicie niespójne z publikowaną polityką rolną naszego państwa.
- Hodowla jeleniowatych to rolnictwo o wysokiej wartości przyrodniczej i krajobrazowej, które wychodzi naprzeciw wzrostowym trendom popytu na produkty ekologiczne wysokiej jakości. Stwarza szanse na rozwój gospodarstw, w tym również, tych mniejszych – dodaje Jerzy Gabrielczyk, członek zarządu PZHJ.