Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Jedno miejsce pracy w rolnictwie generuje 3 miejsca pracy w innych sektorach gospodarki.

5 lutego 2015
Jedno miejsce pracy w rolnictwie generuje 3 miejsca pracy w innych sektorach gospodarki, dlatego powinniśmy wspierać rolników w ich działaniach.
Rolnicy upominając się nie tylko o swój los , ale  upominają się również o interesy przeciętnego Kowalskiego, podstawowy z nich to tysiące miejsc pracy, które funkcjonują wokół rolnictwa i stanowią element gospodarki żywnościowej zapewniając tym samym zrównoważony gospodarczo i społecznie rozwój państwa.

Rolnictwo, jest jedną z ostatnich gałęzi krajowej gospodarki, która poza usługami generuje produkt, który tworzy kolejne miejsca pracy w sektorach, transportu, przetwórstwa, opakowań, handlu, dystrybucji itp. Rolnicy ponoszą ogromne wydatki obrotowe związane z zaopatrzeniem w nawozy, chemię rolną, nasiona, sadzonki, paliwo, żywność itp. ponadto inwestują w maszyny, urządzenia, materiały budowlane, co wzmacnia przedsiębiorstwa i zakłady produkcyjne.

Wbrew powszechnie panującej opinii, że rolnicy otrzymują głównie dopłaty z Unii Europejskiej warto zastanowić się, nad tym, co my, jako społeczeństwo i gospodarka otrzymujemy w zamian.
Na rolnictwie spoczywa odpowiedzialność związana z produkcją zdrowej i bezpiecznej żywności, ochroną środowiska, dobrostanem zwierząt, sekwestracją dwutlenku węgla, zachowaniem dziedzictwa kulturowego dla następnych pokoleń, zarządzaniem wodą, utrzymaniem produkcyjności i dobrego stanu gruntów rolnych, a w przyszłości w oparciu o gospodarstwa rolne będziemy realizować politykę energetyczno-klimatyczną państwa. Bez dopłat nie jest to możliwe, gdyż gospodarstwa nie generują na tyle zysków, aby sprostać tym zadaniom.

W obszarze rolnictwa jest wiele zaszłości, które dziś nabrzmiały i wymagają szybkich reakcji rządu. Od ośmiu lat nie uchwalono ustawy o sprzedaży bezpośredniej, która umożliwi rolnikom produkcję i sprzedaż własnych wyrobów,  jak wędlin, serów, przetworów, pieczywa, masła – brak tej ustawy odbiera rolnikom zyski a nam konstytucyjne prawo wyboru żywności z półki sklepowej lub bezpośrednio z gospodarstwa rolnego.  

Konieczna jest interwencja w obszarze handlu i przetwórstwa, który w znacznym stopniu zaopatruje się na rynkach zewnętrznych, szkody łowieckie, wyjście z regulowanych rynków – mleka i wiele innych zagadnień które wymagających odrębnej analizy.
Michał Cieślak


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę