W Jaworze (Dolnośląskie), który od ośmiu lat jest gospodarzem jedynych w Polsce targów chleba, samorząd oraz organizatorzy imprezy chcą powołać do życia Polskie Centrum Chleba.
"Byłaby to wielka piekarnia, w której można będzie np. prześledzić cały proces wypieku oraz kupić gatunki pieczywa z różnych stron Europy, a także nauczyć się własnoręcznego pieczenia bułek czy chleba" - powiedział Wiesław Piotrkowski z wydziału promocji Urzędu Miasta w Jaworze.
Dodał, że w poniedziałek w jaworskim magistracie odbyło się spotkanie, na którym o szczegółach tego projektu rozmawiali przedstawiciele rady miejskiej, władz miasta oraz członkowie Stowarzyszenia Międzynarodowe Targi Chleba.
Podczas targów organizowanych przez stowarzyszenie piekarze z Polski i zagranicy chwalą się swoim kunsztem oraz walczą o miano najlepszego w tym fachu. Na rynku ustawiają się wtedy kramy, na których można kupić różne gatunki chleba. Prezentowane są też tradycje i obrzędy związane z jego wypiekiem.
"To okazja do porównania, jak ulubione odmiany pieczywa smakują od piekarzy z różnych stron Polski" - powiedział Jacek Krajewski, prezes Stowarzyszenia Międzynarodowe Targi Chleba.
Pomysł na powołanie centrum zostanie przedstawiony także podczas spotkania z członkami Polskiej Organizacji Turystycznej (POT). Krajewski uważa, że Jawor ma pełne prawo do zlokalizowania u siebie Polskiego Centrum Chleba.
Jawor od ośmiu lat skutecznie promuje chleb podczas Międzynarodowych Targów Chleba, które odbywają się w tym mieście na przełomie sierpnia i września. Targom towarzyszą m.in. wystawy, konkurs na najbezpieczniejszą piekarnię, konferencje rzemiosła i Europejskie Dni Chleba. W 2003 roku Polska Organizacja Turystyczna przyznała jaworskim targom certyfikat Polskiego Produktu Turystycznego Roku.