Bank Gospodarki Żywnościowej przypomniał za MRiRW oraz GIW, od 1 sierpnia rynek japoński został otwarty dla polskiej wołowiny. Zakaz importu wołowiny pochodzącej z Unii Europejskiej obowiązuje w Japonii od 2001 r. Powodem jego wprowadzenia było wystąpienia choroby BSE u bydła. W ostatnich latach trwały intensywne działania niektórych krajów unijnych, związane z umożliwieniem sprzedaży mięsa wołowego do Japonii. W 2013 r. dostęp do tego rynku uzyskały: Francja, Holandia oraz Irlandia
Polska jest czwartym unijnym krajem, z którego będzie możliwy eksport na rynek japoński. Według danych japońskiego Ministerstwa Finansów, w ciągu pierwszych sześciu miesięcy br. wolumen importu wołowiny w tym kraju wyniósł łącznie ponad 204 tys. t, z czego 69 tys. t stanowiło mięso świeże lub schłodzone, natomiast 135 tys. t mięso mrożone. Największymi eksporterami wołowiny na rynek japoński są: Australia, USA, Nowa Zelandia oraz Kanada.
W okresie I-VI br. wymienione kraje sprzedały tam odpowiednio: 114 tys. t, 69,5 tys. t, 13 tys. t i 4,5 tys. t. Wołowina pochodząca z UE, jak na razie, stanowi margines japońskiego importu. Spośród krajów europejskich, które obecnie mogą eksportować wołowinę do Japonii, w I poł. br., najwięcej sprzedała Francja - 41 t. Było to głównie mięso świeże lub schłodzone. Z kolei z Holandii w tym samym czasie na rynek japoński trafiły ponad 4 t - głównie mięso mrożone.