W Pradze 6 maja ministrowie rolnictwa Polski i Czech rozmawiali na temat przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej w nowej perspektywie finansowej, dyrektywy tytoniowej oraz jakości żywności. Spotkanie w Pradze upłynęło w przyjaznej atmosferze i woli podjęcia wspólnych działań w celu zapewnienia konsumentom bezpiecznej i dobrej jakości żywności.
- Temat jakości żywności to dla nas sprawa priorytetowa. Chcę podkreślić, że nie ma nagonki na polską żywność. Dbamy o jakość i bezpieczeństwo żywności dla naszych konsumentów. Ten cel przyświeca zarówno Czechom, jak i Polakom. Na ten temat rozmawialiśmy z ministrem Kalembą. Strona polska i czeska będą dążyły do wyjaśnienia wszelkich wątpliwości w sprawie jakości żywności – mówił minister rolnictwa Czech Petr Bendl.
W ocenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisława Kalemby polska żywność spełnia wszystkie unijne normy, podobnie jak żywność czeska, a przypadki ich łamania występują we wszystkich państwach UE, lecz są one nieliczne, a ich liczba w Polsce oraz w Czechach nie odbiega od średniego unijnego poziomu.
Zdaniem szefa polskiego resortu rolnictwa we wszystkich przypadkach jakichkolwiek zastrzeżeń, to służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo żywności powinny kontaktować się bezpośrednio ze sobą i wyjaśniać wszystkie wątpliwości.
- Jestem przekonany, że rozmowy z ministrem Bendlem, jak i rozmowy szefów służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo żywności przyniosą wkrótce konkretne rezultaty. Jesteśmy najbliższymi sąsiadami i powinniśmy rozmawiać bezpośrednio – mówi Stanisław Kalemba.
Poniżej prezentujemy wspólny komunikat po spotkaniu ministrów rolnictwa Czech i Polski
Czeski minister rolnictwa Petr Bendl oraz polski minister rolnictwa Stanisław Kalemba spotkali się na planowanych rozmowach w Pradze.
Spotkanie było dobrą okazją do bezpośredniej wymiany poglądów. Ustalono wzmocnienie: wzajemnej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i jakości żywności, współpracy i komunikacji pomiędzy partnerskimi organami nadzorującymi oraz prezentacji wyników działalności nadzorującej.
Organy nadzoru funkcjonujące w dziedzinie kontroli żywności będą współpracowały w duchu obowiązujących europejskich przepisów prawnych i będą sobie nawzajem przekazywać wszystkie niezbędne informacje prowadzące do zapobieżenia wyprowadzaniu zdrowotnie wadliwej, lub złej jakości żywności na rynek w obu państwach. Do takiej wymiany informacji wykorzystywany będzie przede wszystkim Europejski System Szybkiego Ostrzeżenia dla Żywności i Pasz RASFF, lub inne formy wzajemnej komunikacji.
Media będą powiadamiane dopiero wówczas, jeżeli będzie wynik kontroli urzędowej pewny, sprawdzonyi i niepodlegający wątpliwości.
Polska i czeska strona zadeklarowały również gotowość do wyjaśnienia wszelkich wątpliwości, które były w ostatnim okresie prezentowane przez media, co powinno przyczynić się do poprawy ogólnego obrazu istniejącej sytuacji na rynku w dziedzinie jakości i bezpieczeństwa żywności oraz wzmocnienia zaufania konsumentów.
8894201
1