Wojewódzkie inspektoraty JHARS w Bydgoszczy, Gdyni, Katowicach, Krakowie, Warszawie, Lublinie, Opolu, Poznaniu i Szczecinie przeprowadziły w III kwartale 2005 r. kontrolę jakości handlowej wyrobów kakaowych i czekoladowych. Produkty pochodziły z 36 podmiotów, w tym z 27 zakładów produkujących ww. wyroby (tj. w skali kraju 36% zakładów produkujących wyroby kakaowe i czekoladowe) oraz 9 obiektów hurtowych (tj. w skali kraju 1% zajmujących się obrotem ww. wyrobami). Wyroby kakaowe i czekoladowe skontrolowano w zakresie zgodności z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 grudnia 2002 roku w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie jakości handlowej wyrobów kakaowych i czekoladowych (Dz. U. Nr 214, poz. 1813 z późniejszymi zmianami) oraz z dodatkowymi wymaganiami jeżeli ich spełnienie zostało zadeklarowane przez producentów.
Skontrolowano następujące rodzaje wyrobów kakaowych: tłuszcz kakaowy, kakao w proszku, kakao niskotłuszczowe w proszku oraz wyroby czekoladowe: czekoladę, czekoladę „vermicelli”, czekoladę mleczną, czekoladę mleczną „couverture”, czekoladę mleczno-orzechową „Gianduja”, czekoladę śmietankową, białą czekoladę, czekoladę a la taza, czekoladę nadziewaną.
Ogółem skontrolowano 117 próbek wyrobów kakaowych i czekoladowych reprezentujących partie o masie 276.717 kg, w tym:
Analizy chemiczne wyrobów kakaowych - surowców stosowanych do dalszej produkcji wyrobów cukierniczych wykazały zapoczątkowanie procesu rozkładu tłuszczu kakaowego.
Kontrolą prawidłowości znakowania objęto 115 partii wyrobów kakaowych i czekoladowych reprezentujących masę 247.355 kg, w tym:
Stwierdzono następujące nieprawidłowości:
W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami zastosowano 8 mandatów karnych.