Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Jakość wyrobów kakaowych i czekoladowych

11 stycznia 2006
W III kwartale 2005 r. wojewódzkie inspektoraty JHARS przeprowadziły kontrolę jakości handlowej wyrobów kakaowych i czekoladowych w zakresie zgodności z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie jakości handlowej wyrobów kakaowych i czekoladowych, a także z dodatkowymi wymaganiami, jeżeli ich spełnienie zostało zadeklarowane przez producentów.

Wojewódzkie inspektoraty JHARS w Bydgoszczy, Gdyni, Katowicach, Krakowie, Warszawie, Lublinie, Opolu, Poznaniu i Szczecinie przeprowadziły w III kwartale 2005 r. kontrolę jakości handlowej wyrobów kakaowych i czekoladowych. Produkty pochodziły z 36 podmiotów, w tym z 27 zakładów produkujących ww. wyroby (tj. w skali kraju 36% zakładów produkujących wyroby kakaowe i czekoladowe) oraz 9 obiektów hurtowych (tj. w skali kraju 1% zajmujących się obrotem ww. wyrobami). Wyroby kakaowe i czekoladowe skontrolowano w zakresie zgodności z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 grudnia 2002 roku w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie jakości handlowej wyrobów kakaowych i czekoladowych (Dz. U. Nr 214, poz. 1813 z późniejszymi zmianami) oraz z dodatkowymi wymaganiami jeżeli ich spełnienie zostało zadeklarowane przez producentów.

Skontrolowano następujące rodzaje wyrobów kakaowych: tłuszcz kakaowy, kakao w proszku, kakao niskotłuszczowe w proszku oraz wyroby czekoladowe: czekoladę, czekoladę „vermicelli”, czekoladę mleczną, czekoladę mleczną „couverture”, czekoladę mleczno-orzechową „Gianduja”, czekoladę śmietankową, białą czekoladę, czekoladę a la taza, czekoladę nadziewaną.

Ogółem skontrolowano 117 próbek wyrobów kakaowych i czekoladowych reprezentujących partie o masie 276.717 kg, w tym:

  • 84 próbki wyrobów czekoladowych reprezentujących partie o masie 121.198 kg,
  • 33 próbki wyrobów kakaowych; tłuszczu kakaowego i kakao, reprezentujących partie o masie 155.519 kg, z czego 6% skontrolowanych próbek tłuszczu kakaowego i kakao (tj. około 13% ogółem skontrolowanej masy wyrobów kakaowych), posiadało niewłaściwą jakość handlową.

Analizy chemiczne wyrobów kakaowych - surowców stosowanych do dalszej produkcji wyrobów cukierniczych wykazały zapoczątkowanie procesu rozkładu tłuszczu kakaowego.

Kontrolą prawidłowości znakowania objęto 115 partii wyrobów kakaowych i czekoladowych reprezentujących masę 247.355 kg, w tym:

  • 28 partii wyrobów kakaowych reprezentujących masę 133.794 kg,
  • 87 partii wyrobów czekoladowych reprezentujących masę 113.561 kg, z czego uchybienia w zakresie znakowania - nie w pełni informujące konsumenta lub wprowadzające go w błąd - odnotowano w około 16% partii wyrobów czekoladowych tj. około 8% skontrolowanej masy wyrobów czekoladowych.

Stwierdzono następujące nieprawidłowości:

  • niewłaściwe warunki i sposób przechowywania wyrobów kakaowych i czekoladowych – 4 podmioty (tj. około 11% ogółem skontrolowanych),
  • uchybienia formalne odnotowano w 10 podmiotach (tj. w około 28% ogółem skontrolowanych).

W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami zastosowano 8 mandatów karnych.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę