Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Jakość ma znaczenie.

7 września 2012
Tylko świadomy konsument może dokonywać dobrych wyborów - mówią twórcy kampanii informacyjnej skierowanej do miłośników mięsa drobiowego. Polska wyrosła na drobiowego potentata. Jesteśmy w ścisłej, europejskiej czołówce i co roku bijemy kolejne rekordy w eksporcie. Producenci chcą pokazać, że liczy się nie tylko ilość, ale też jakość.
Producenci drobiu mają powody do zadowolenia. Od wejścia Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku zwiększyli sprzedaż za granicę dwunastokrotnie. Aktualnie w Polsce produkuje się 1,5 miliona ton mięsa drobiowego. Z tego 1/3 wyjeżdża do innych krajów. W większości do Europy, ale mięso trafia też do Hongkongu, Wietnamu, Ghany czy Stanów Zjednoczonych. Mimo dużego eksportu Polska jest samowystarczalna i import jest śladowy. Na nasze stoły trafia więc taki sam produkt, który sprzedajemy innym.
- Bez względu na kierunek eksportu odbiorcy oczekują, że kupowany produkt jest wysokiej jakości, pewny i sprawdzony. Najmniejszy błąd czy plotka to dla nas olbrzymie straty - mówi Maciej Przyborski, Wiceprezes Krajowej Rady Drobiarstwa – Izby Gospodarczej, zrzeszającej krajowych producentów.
Przy rosnącej konkurencji producenci nie mogą sobie pozwolić na najmniejsze potknięcie. - Ale to plan minimum. Mamy większe ambicje. Dlatego przyjmujemy jeszcze wyższe standardy i wdrażamy dodatkowy system kontroli jakości - wyjaśnia Przyborski. To tzw. QAFP, czyli Program Gwarantowanej Jakości Żywności. Prace nad jego adaptacją w branży drobiarskiej trwają od dwóch lat. Rok temu, decyzją Ministra Rolnictwa, QAFP stał się oficjalnie pierwszym drobiarskim systemem jakości w Polsce.

Jak to działa? Producent, który chce zdobyć certyfikat QAFP musi poddać się kontroli niezależnych audytorów. Badają oni każdy z etapów produkcji, sprawdzają czy przestrzegane są przepisy i normy. Jeżeli zakład spełnia kryteria, otrzymuje prawo do posługiwania się specjalnym znakiem jakości. Ten znak konsumenci znajdą na opakowaniach w sklepach. Dzięki temu wiedzą, że kupują towar gwarantowany przez producenta. Dlatego certyfikowane będzie tylko mięso pakowane bezpośrednio w zakładzie. - Tylko wtedy wiemy, że produkt był sterylny na każdym etapie i nie działo się z nim nic niedobrego w trakcie transportu czy w magazynie sklepu - tłumaczy Maciej Przyborski z KRD-IG. - Z naszych badań wynika, że Polacy nie ufają opakowaniom i wolą sami sprawdzać świeżość mięsa. Chcemy ich przekonać, że zapakowanie bezpośrednio przed opuszczeniem zakładu także ma wpływ na jakość. Dodatkowo informacja na opakowaniu pozwala na pełną identyfikację produktu. – dodaje Przyborski.
Ten i inne stereotypy na temat mięsa drobiowego ma rozwiać kampania informacyjna „Nowa Jakość w drobiarstwie”. Jej twórcy zidentyfikowali najczęściej powielane stereotypy o ich produktach. I chcą się z nimi rozprawić. - Polacy powtarzają zasłyszane historie o hormonach antybiotykach, tuczeniu na siłę i innych praktykach. Brzmią sensacyjnie, ale są nieprawdziwe. Wprowadzenie systemu QAFP jest dobrą okazją, by pokazać, jak jest naprawdę - opowiada Tomasz Sandomierski, koordynator kampanii na temat systemu QAFP "Nowa Jakość w drobiarstwie".
Oprócz konsumentów twórcy kampanii chcą dotrzeć również do dystrybutorów oraz do producentów, których będą zachęcać do przystąpienia do programu i rozpoczęcia starań o certyfikat QAFP. Kampania potrwa do września 2014 roku, w tym czasie działaniami objęte zostaną Polska i Niemcy. Poza spotem, który można oglądać w telewizji i kinach oraz materiałami typowo reklamowymi autorzy stawiają również na edukację. W Niemczech i w Polsce skupią się na seminariach i spotkaniach bezpośrednich. W ich ramach będą na przykład organizowane wyjazdy niemieckich przedstawicieli i branży i dziennikarzy do polskich zakładów.
Budżet kampanii wynosi 3 994 043 EURO. Połowa tej kwoty pochodzi z dofinansowania UE. Kampanię organizuje Krajowa Rada Drobiarstwa-Izba Gospodarcza w ścisłej współpracy z Agencją Rynku Rolnego.  

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę