Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Jak utrzymać czyste powietrze

3 grudnia 2015
W związku ze zbliżającym się przeglądem unijnej polityki dotyczącej jakości powietrza, w czasie tegorocznego Zielonego Tygodnia, Copa-Cogeca przedstawiła projekty sektora rolnego UE pozwalające na ograniczenie emisji i utrzymanie czystego powietrza.

Tegoroczny Zielony Tydzień, zorganizowany przez Komisję Europejską, odbył się w centrum konferencyjnym The Egg w dniach 4-7 czerwca. Jakość powietrza już znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich lat, uczestnicy Zielonego Tygodnia zastanawiali się jednak jakie jeszcze postępy można poczynić. Ponad połowa ziemi w UE jest wykorzystywana w celach rolnych.
Rolnictwo i środowisko są ze sobą ściśle powiązane. Zrównoważone rolnictwo stanowi priorytet Copa-Cogeca i całej UE. Eksperci Copa-Cogeca i jej organizacji członkowskich przedstawili nowe inicjatywy gwarantujące dostęp do czystego powietrza dla wszystkich.
Główny doradca ds. środowiska z National Farmers Union of England and Wales, Diane Mitchell, zaprezentowała przykłady interesujących projektów i inicjatyw z całej UE, w ramach których rolnictwo stara się ograniczyć emisje amoniaku i metanu. Większość z nich jest związana z gospodarowaniem obornikiem.

Ze względu na fakt, że wnioski ustawodawcze w zakresie unijnej polityki powietrza powinny zostać opublikowane w tym roku, a także ponieważ Komisja ustanowiła ambitne cele redukcji emisji amoniaku, które chce objąć dyrektywą w sprawie krajowych poziomów emisji (NEC),

- W całej UE podejmuje się bardzo wiele ciekawych i różnorodnych inicjatyw - wiele z przedstawionych dzisiaj projektów dotyczy poprawy jakości wody, ale nawet  one przyczynią się do ograniczenia wyżej wspomnianych emisji. Musimy pamiętać o związku polityki w zakresie powietrza z innymi politykami, np. dotyczącymi zmian klimatu. Co więcej, społeczeństwo, a zwłaszcza Komisja Europejska, muszą zdać sobie sprawę z wysiłków czynionych na rzecz ograniczenia emisji.  Największym wyzwaniem nadchodzących lat będzie produkcja wysokiej jakości żywności, połączona z ochroną środowiska. Liczba programów i inicjatyw ukazuje, że rolnicy biorą na siebie odpowiedzialność za poprawę sytuacji. Potrzebują jednak wsparcia w postaci badań, rozwoju, promocji i rozwoju nowych technologii oraz porad – mówi Diane Mitchell.

MTK Finlandia przedstawiła przykłady projektów na rzecz dobrej gospodarki obornikiem, które ograniczają ulatnianie się amoniaku. Na stoisku zaprezentowano także projekt Grignon Energie Positive Coop de France, którego celem jest ocena technicznych możliwości ograniczenia zużycia energii i emisji gazów cieplarnianych w gospodarstwie. Eric Guillemot z Coop de France omówił projekty polegające na zastępowaniu paliw kopalnych biomasą w sektorze pasz suchych. Francuskie Izby Rolnicze (APCA) przedstawiły narzędzie diagnostyczne "ClimAgri". Spółdzielnie z Hiszpanii i Francji ukazały projekt polegający na rozprzestrzenianiu dobrych praktyk, ocenie sytuacji energetycznej i przyjęciu środków poprawiających sytuację w MŚP w sektorze rolnospożywczym.
Projekt ten nosi nazwę TESLA. Hiszpańskie spółdzielnie rolnicze omówiły również projekt CLIMA, którego celem jest przekształcenie systemu produkcji w Hiszpanii na model niskoemisyjny. Projekt Green Cow został zaprezentowany przez NFU. Jego celem jest
ograniczenie emisji metanu z bydła.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę