Jak realizować elementy polityki energetycznej gminy
5 stycznia 2016
„Biogazownia rolnicza – podręcznik dla samorządowca” - przygotowany przez Fundację na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa przedstawia na przykładzie biogazowni jak realizować i wdrażać elementy polityki energetycznej gminy.
Wg badania przeprowadzonego na przedstawicielach samorządu przez Fundację na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa w ramach projektu dofinansowanego ze środków NFOŚiGW ,,Biogazownie szansą dla rolnictwa i środowiska” wynika, że 61.% jest zainteresowanych biogazowniami, jedynie 19% badanych zostało przeszkolonych w tym zakresie, a tylko 40 % ma świadomość, czy w gminie jest możliwa lokalizacja biogazowni Oznacza to, że niewiele gmin zdaje sobie sprawę zarówno z korzyści wynikających z zastosowania OZE oraz ale też z obowiązków, jakie z tytułu takich inwestycji spoczywają na gminach. Obecnie w Polsce powstało jedynie 56 biogazowni rolniczych.
Publikacja „Biogazownia rolnicza – sprawa publiczna” przedstawia nie tylko przykłady gmin, które czerpią korzyści z funkcjonujących na ich terenie biogazowni i zadania gminy w obszarze gospodarki energetycznej ale także podstawy prawne, ekonomiczne i technologiczne instalacji biogazowych.
Publikacja powstała w ramach projektu „Biogazownia rolnicza – sprawa publiczna” realizowanego przez Fundację na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa i dofinansowanego ze środków NFOSIGW. Dostępna jest na stronie
www.gmina.bio-gazownie.edu.pl.
W ramach projektu Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa planuje rozsyłkę drukowanych egzemplarzy publikacji do wszystkich gmin wiejskich i miejsko - wiejskich.