Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Jak działa lobbing w MRiRW?

24 lutego 2009
Lobbing (w j. ang. „lobbying” znaczy dosłownie: wywieranie wpływu w kuluarach) to oddziaływanie przez grupy interesów na decyzje podejmowane przez organy władzy publicznej, zwłaszcza decyzje legislacyjne. Najważniejszymi grupami interesów w stosunku do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi są rolnicy i przedsiębiorcy sektora rolno-spożywczego. Od 2005 r. obowiązuje ustawa o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa (Dziennik Ustaw Nr 169, poz. 1414),  w świetle której dopuszczalne jest „każde działanie prowadzone metodami prawnie dozwolonymi zmierzające do wywarcia wpływu na organy władzy publicznej w procesie stanowienia prawa”.

Wg aktualnie opublikowanej na stronie internetowej MRiRW informacji, w 2007 r. nie były podejmowane żadne działania wobec Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o charakterze zawodowego lobbingu. Brak na razie informacji o działaniach lobbingowych za 2008 r.
Zgodnie z ustawą o działalności lobbingowej, z chwilą opublikowania w Biuletynie Informacji Publicznej informacji o programie prac legislacyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi „każdy może zgłosić zainteresowanie pracami nad projektem ustawy lub rozporządzenia”. Zgłoszenie takie musi być wniesione na urzędowym formularzu do organu odpowiedzialnego za opracowanie projektu ustawy lub rozporządzenia. Zgłoszenie takie, zgodnie z ustawą, podlega publikacji w Biuletynie Informacji Publicznej, z zastrzeżeniem jednak, że nie jest dopuszczalne  podawanie adresów zgłaszających się osób fizycznych.

W przypadku otrzymania zgłoszenia, podmiot odpowiedzialny za opracowanie projektu rozporządzenia może przeprowadzić wysłuchanie publiczne.  Informacja o  terminie wysłuchania publicznego podlega udostępnieniu w Biuletynie Informacji Publicznej co najmniej na 7 dni przed dniem wysłuchania publicznego. Prawo wzięcia udziału w wysłuchaniu publicznym ma każdy podmiot, który zgłosi zainteresowanie pracami nad projektem rozporządzenia co najmniej na 3 dni przed dniem wysłuchania publicznego.
W przypadku, gdy dany podmiot zgłosił zainteresowanie pracami nad projektem ustawy, może wziąć udział w wysłuchaniu publicznym dotyczącym tego projektu, ale w tym przypadku obowiązują zasady określone w regulaminie Sejmu.
Informacja MRiRW o braku jakichkolwiek działań lobbingowych o charakterze zawodowym wobec resortu za 2007 r. została ogłoszona 19 lutego 2008 r. Wszystko wskazuje na to, że wkrótce należy się spodziewać analogicznej  informacji w tej sprawie za 2008 r.  


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę