aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Jabłecznik z Chociszewa

23 sierpnia 2006

Napój niskoalkoholowy Andrew's Cider produkowany przez spółkę “ANDY” z Chociszewa ma szansę stać się pierwszym produktem regionalnym w łódzkim .

- Jego producenci bowiem stosując się do wytycznych Unii Europejskiej dotyczących promowania rodzimych produktów wdrożyli w tym roku produkcję opartą w stu procentach o polskie komponenty, nawiązującą do staropolskiej tradycji picia jabłecznika, powszechnie zwanego cydrem. Nazwa napoju wywodzi się od gatunku jabłek, którego uprawa stopniowo w Polsce zanika. Spółka prosi o objęcie jej jabłecznika chronioną nazwą pochodzenia, chronionym znakiem geograficznym oraz o wpisanie produktu na listę produktów tradycyjnych. Produkt posiada 4 smaki na bazie cydru: jabłkowy, gruszkowy, brzoskwiniowy i truskawkowy – mówi Jerzy Kuzański z Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego.

Napój niskoalkoholowy “cydr” jest najpierw fermentowany z moszczu jabłkowego zgodnie z wymaganiami Ustawy z dn. 22.01.2004 “O wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina” do zawartości alkoholu ok. 6,4% obj. Po odfermentowaniu nastawu do żądanego alkoholu, napój jest odwirowany i poddany odpowiednim zabiegom stabilizacyjnym, a następnie poddany kupażowaniu (przygotowanie napoju).

Przygotowanie cydru odbywa się w wyskalowanym zbiorniku kupażowym ze stali kwasoodpornej wyposażonym w mieszadło mechaniczne. Na wstępie należy ustalić wielkość kupażu. Kupaż sporządza się na podstawie receptury, w której podane są ilości poszczególnych składników na 1000 l gotowego produktu.


POWIĄZANE

Już za moment rozpocznie się długo wyczekiwany gorący sezon wakacyjny. Z pomocą ...

Nieustannie pojawiają się nowe informacje o przypadkach, w których oszuści wykor...

Wiele osób posiadających rezydencję podatkową Abu Zabi, Dubaju czy innego emirat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę